Seal of NCRC
HOME
SHOWGROUNDS: Area Map & Directions
2003 Show Dates
News & Press Releases
September 2003 Show Photos
September 14, 2003

All Trophy Game Show
Bud Ellms Field, Dexter *** Rain or Shine
9:00a.m. SHARP!!
SEPTEMBER SHOW PHOTOS
Registration Forms, Membership Application, Show Guidelines, and more!!
Area Map & Directions
SHOWGROUNDS:
NCRC Ring at Bud Ellms Field
SHOWS & EVENTS:
Dates & Class Lists
For more information on the club or upcoming events/meetings,
email info@DexterRidingClub.com
* NCRC MEMBERS

NCRC All Trophy Game Show

1. Horse In A Box 12 & Under Walk/Trot
First Place: Alexis Cunningham 6, Cambridge - Sally
Second Place: Crystal Clukey 11, Dexter - Sugar
Third Place: Robert Maynard 10, Cambridge Itty Bitts
Fourth Place: Janel Swallie 10, Charleston Tiny Dude

2. Horse In A Box 17 & Under
First Place: Brittany Currier 16, Ripley - Dakota
Second Place: Jackie Pate 15, Bradford - Poco
Third Place: Brittany Cunningham 12, Cambridge - Dream
Fourth Place: Ashley Bragg 14, Levant - Poco
Fifth Place: Kellie Martel 13, Cambridge Skippy
Sixth Place: Kelsey Martel 13, Cambridge Dream A Lil' Bit

3. Horse In A Box 18 & Over
First Place: Art Davis, Bucksport - Cody
Second Place: Mary Etta Buzzell, Bucksport - Bar
Third Place: Tanya Ronco 27, Carmel - Trickstar
Fourth Place: Patsy Boylan, E. Newport - Santero
Fifth Place: Tera Frehill 21, Mattamiscontis - Thunder
Sixth Place: Debbie Nagle, Orneville Babe the Flying Paint

4. Musical Ropes 12 & Under Walk/Trot
First Place: Robert Maynard 10, Cambridge Itty Bitts
Second Place: Crystal Clukey 11, Dexter - Sugar
Third Place: Janel Swallie 10, Charleston Tiny Dude
Fourth Place: Alexis Cunningham 6, Cambridge - Sally
Fifth Place: Cierra Waters 4, Bradford - Nikky

5. Musical Ropes 17 & Under
First Place: Brittany Currier 16, Ripley - Dakota
Second Place: Kellie Martel 13, Cambridge Skippy
Third Place: Kelsey Martel 13, Cambridge Dream A Lil' Bit
Fourth Place: Jackie Pate 15, Bradford - Poco
Fifth Place: Ashley Bragg 14, Levant - Poco
Sixth Place: Brittany Cunningham 12, Cambridge - Dream

6. Musical Ropes 18 & Over
First Place: Laura Humphrey, Orneville - Dyna
Second Place: Tera Frehill 21, Mattamiscontis - Thunder
Third Place: Brent Cunningham 25, Cambridge K&R Pressed & Zipped
Fourth Place: Art Davis, Bucksport - Cody
Fifth Place: Leanne Waters 29, Bradford - Danny
Sixth Place: Debbie Nagle, Orneville Babe the Flying Paint

7. Speed Barrel 12 & Under Walk/Trot
First Place: Robert Maynard 10, Cambridge Itty Bitts
Second Place: Janel Swallie 10, Charleston Tiny Dude

8. Speed Barrel 17 & Under
First Place: Brittany Currier 16, Ripley - Dakota
Second Place: Jackie Pate 15, Bradford - Poco
Third Place: Kelsey Martel 13, Cambridge Dream A Lil' Bit
Fourth Place: Brittany Cunningham 12, Cambridge - Dream
Fifth Place: Kellie Martel 13, Cambridge Skippy
Sixth Place: Ashley Bragg 14, Levant - Poco

9. Speed Barrel 18 & Over
First Place: Tanya Ronco 27, Carmel - Trickstar
Second Place: Mary Etta Buzzell, Bucksport - Bar
Third Place: Patsy Boylan, E. Newport - Santero
Fourth Place: Tera Frehill 21, Mattamiscontis - Thunder
Fifth Place: Art Davis, Bucksport - Cody
Sixth Place: Brent Cunningham 25, Cambridge K&R Pressed & Zipped

10. Carrot Race 12 & Under Walk/Trot
First Place: Alexis Cunningham 6, Cambridge - Sally
Second Place: Robert Maynard 10, Cambridge Itty Bitts
Third Place: Crystal Clukey 11, Dexter - Sugar
Fourth Place: Cierra Waters 4, Bradford - Nikky

11. Carrot Race 17 & Under
First Place: Sixth Place: Kelsey Martel 13, Cambridge Dream A Lil' Bit
Second Place: Brittany Currier 16, Ripley - Dakota
Third Place: Brittany Cunningham 12, Cambridge - Dream
Fourth Place: Jackie Pate 16, 15, Bradford - Poco
Fifth Place: Ashley Bragg 14, Levant - Poco
Sixth Place: Kellie Martel 13, Cambridge Skippy

12. Carrot Race 18 & Over
First Place: Brent Cunningham 25, Cambridge K&R Pressed & Zipped
Second Place: Tanya Ronco 27, Carmel - Trickstar
Third Place: Patsy Boylan, E. Newport - Santero
Fourth Place: Mary Etta Buzzell, Bucksport - Bar
Fifth Place: Tera Frehill 21, Mattamiscontis - Thunder
Sixth Place: Art Davis, Bucksport - Cody

13. Clover Leaf Barrels 12 & Under Walk/Trot
First Place: Alexis Cunningham 6, Cambridge - Sally
Second Place: Robert Maynard 10, Cambridge Itty Bitts
Third Place: Crystal Clukey 11, Dexter - Sugar
Fourth Place: Janel Swallie 10, Charleston Tiny Dude
Fifth Place: Cierra Waters 4, Bradford - Nikky

14. Clover Leaf Barrels 17 & Under
First Place: Brittany Currier 16, Ripley - Dakota
Second Place: Brittany Cunningham 12, Cambridge - Dream
Third Place: Kelsey Martel 13, Cambridge Dream A Lil' Bit
Fourth Place: Jackie Pate 15, Bradford - Poco
Fifth Place: Ashley Bragg 14, Levant - Poco
Sixth Place: Kellie Martel 13, Cambridge Skippy

15. Clover Leaf Barrels 18 & Over
First Place: Tera Frehill 21, Mattamiscontis - Thunder
Second Place: Patsy Boylan, E. Newport - Santero
Third Place: Mary Etta Buzzell, Bucksport - Bar
Fourth Place: Art Davis, Bucksport - Cody
Fifth Place: Tanya Ronco 27, Carmel - Trickstar
Sixth Place: Cathryn Swallia, Charleston - California

16. Boot Race 12 & Under Walk/Trot
First Place: Crystal Clukey 12, Dexter - Sugar
Second Place: Alexis Cunningham 6, Cambridge - Sally
Third Place: Robert Maynard 10, Cambridge Itty Bitts

17. Boot Race 17 & Under
First Place: Brittany Currier 16, Ripley - Dakota
Second Place: Ashley Bragg 14, Levant - Poco
Third Place: Jackie Pate 15, Bradford - Poco
Fourth Place: Brittany Cunningham 12, Cambridge - Dream
Fifth Place: Kellie Martel 13, Cambridge Skippy
Sixth Place: Kelsey Martel 13, Cambridge Dream A Lil' Bit

18. Boot Race 18 & Over
First Place: Tanya Ronco 27, Carmel - Trickstar
Second Place: Tera Frehill 21, Mattamiscontis - Thunder
Third Place: Laura Humphrey, Orneville - Dyna
Fourth Place: Brent Cunningham 25, Cambridge K&R Pressed & Zipped
Fifth Place: Patsy Boylan, E. Newport - Santero
Sixth Place: Mary Etta Buzzell, Bucksport - Bar

19. Pole Bending 12 & Under Walk/Trot
First Place: Alexis Cunningham 6, Cambridge - Sally
Second Place: Robert Maynard 10, Cambridge Itty Bitts
Third Place: Crystal Clukey 12, Dexter - Sugar
Fourth Place: Janel Swallie 10, Charleston Tiny Dude
Fifth Place: Cierra Waters 4, Bradford - Nikky

20. Pole Bending 17 & Under
First Place: Brittany Currier 16, Ripley - Dakota
Second Place: Jackie Pate 15, Bradford - Poco
Third Place: Ashley Bragg 14, Levant - Poco
Fourth Place: Brittany Cunningham 12, Cambridge - Dream
Fifth Place: Kellie Martel 13, Cambridge Skippy
Sixth Place: Kelsey Martel 13, Cambridge Dream A Lil' Bit

21. Pole Bending 18 & Over
First Place: Mary Etta Buzzell, Bucksport - Bar
Second Place: Tanya Ronco 27, Carmel - Trickstar
Third Place: Patsy Boylan, E. Newport - Santero
Fourth Place: Art Davis, Bucksport - Cody
Fifth Place: Laura Humphrey, Orneville - Dyna
Sixth Place: Brent Cunningham 25, Cambridge K&R Pressed & Zipped

22. Break N' Out Walk/Trot
First Place: Crystal Clukey 12, Dexter Sugar & Robert Maynard
Second Place: Alexis Cunningham 6, Cambridge Sally & Janel Swallie 10, Charleston Tiny Dude

23. Break N' Out 17 & Under
First Place: Jackie Pate 15, Bradford Poco & Ashley Bragg
Second Place: Kelsey Martel 13, Cambridge Dream A Lil' Bit & Brittany Cunningham 12, Cambridge
Third Place: Brittany Currier 16, Ripley Dakota & Kellie Martel 13, Cambridge Skippy

24. Break N' Out 18 & Over
First Place: Mary Etta Buzzell, Bucksport Bar & Art Davis, Bucksport - Cody
Second Place: Debbie Nagle, Orneville Babe the Flying Paint & Laura Humphrey, Orneville - Dyna
Third Place: Tanya Ronco 27, Carmel Trickstar & Brent Cunningham 25, Cambridge K&R Pressed & Zipped
Fourth Place: Patsy Boylan, E. Newport Santero & Cathryn Swallia, Charleston - California

25. Open Key Hole 12 & Under Walk/Trot
First Place: Alexis Cunningham 6, Cambridge Sally
Second Place: Robert Maynard 10, Cambridge Itty Bitts
Third Place: Crystal Clukey 12, Dexter - Sugar
Fourth Place: Janel Swallie 10, Charleston Tiny Dude

26. Open Key Hole 17 & Under
First Place: Brittany Currier 16, Ripley - Dakota
Second Place: Jackie Pate 15, Bradford - Poco
Third Place: Brittany Cunningham 12, Cambridge - Dream
Fourth Place: Ashley Bragg 14, Levant - Poco
Fifth Place: Kelsey Martel 13, Cambridge Dream A Lil' Bit
Sixth Place: Kellie Martel 13, Cambridge Skippy

27. Open Key Hole 18 & Over
First Place: Tanya Ronco 27, Carmel - Trickstar Second Place: Patsy Boylan, E. Newport - Santero Third Place: Mary Etta Buzzell, Bucksport - Bar Fourth Place: Tera Frehill 21, Mattamiscontis - Thunder Fifth Place: Art Davis, Bucksport - Cody Sixth Place: Brent Cunningham 25, Cambridge K&R Pressed & Zipped

28. Catalog Race 12 & Under Walk/Trot
First Place: Crystal Clukey 12, Dexter - Sugar
Second Place: Robert Maynard 10, Cambridge Itty Bitts
Third Place: Janel Swallie 10, Charleston Tiny Dude
Fourth Place: Alexis Cunningham 6, Cambridge Sally

29. Catalog Race 17 & Under
First Place: Brittany Currier 16, Ripley - Cody
Second Place: Kelsey Martel 13, Cambridge Dream A Lil' Bit
Third Place: Jackie Pate 15, Bradford - Poco
Fourth Place: Brittany Cunningham 12, Cambridge - Dream
Fifth Place: Ashley Bragg 14, Levant - Poco
Sixth Place: Kellie Martel 13, Cambridge Skippy

30. Catalog Race 18 & Over
First Place: Mary Etta Buzzell, Bucksport - Bar
Second Place: Tanya Ronco 27, Carmel - Trickstar
Third Place: Laura Humphrey, Orneville - Dyna
Fourth Place: Brent Cunningham 25, Cambridge K&R Pressed & Zipped
Fifth Place: Tera Frehill 21, Mattamiscontis - Thunder
Sixth Place: Patsy Boylan, E. Newport - Santero

31. Match The Color 12 & Under Walk/Trot
First Place: Crystal Clukey 12, Dexter - Sugar
Second Place: Janel Swallie 10, Charleston Tiny Dude
Third Place: Robert Maynard 10, Cambridge Itty Bitts
Fourth Place: Alexis Cunningham 6, Cambridge Sally

32. Match The Color 17 & Under
First Place: Kelsey Martel 13, Cambridge Dream A Lil' Bit
Second Place: Brittany Currier 16, Ripley - Cody
Third Place: Brittany Cunningham 12, Cambridge - Dream
Fourth Place: Jackie Pate 15, Bradford - Poco
Fifth Place: Ashley Bragg 14, Levant Poco
Sixth Place: Kellie Martel 13, Cambridge Skippy

33. Match The Color 18 & Over
First Place: Patsy Boylan, E. Newport - Santero
Second Place: Mary Etta Buzzell, Bucksport - Bar
Third Place: Tanya Ronco 27, Carmel - Trickstar
Fourth Place: Brent Cunningham 25, Cambridge K&R Pressed & Zipped
Fifth Place: Laura Humphrey, Orneville - Dyna
Sixth Place: Cathryn Swallia, Charleston - California

34. Figure 8 Barrels 12 & Under Walk/Trot
First Place: Alexis Cunningham 6, Cambridge Sally
Second Place: Robert Maynard 10, Cambridge Itty Bitts
Third Place: Crystal Clukey 12, Dexter Sugar
Fourth Place: Janel Swallie 10, Charleston Tiny Dude

35. Figure 8 Barrels 17 & Under
First Place: Jackie Pate 15, Bradford - Poco
Second Place: Brittany Cunningham 12, Cambridge - Dream
Third Place: Ashley Bragg 14, Levant Poco
Fourth Place: Kelsey Martel 13, Cambridge Dream A Lil' Bit
Fifth Place: Brittany Currier 16, Ripley - Cody
Sixth Place: Kellie Martel 13, Cambridge Skippy

36. Figure 8 Barrels 18 & Over
First Place: Tera Frehill 21, Mattamiscontis - Thunder
Second Place: Patsy Boylan, E. Newport - Santero
Third Place: Mary Etta Buzzell, Bucksport - Bar
Fourth Place: Tanya Ronco 27, Carmel - Trickstar
Fifth Place: Debbie Nagle, Orneville Babe the Flying Paint
Sixth Place: Laura Humphrey, Orneville - Dyna

Day End Awards

12 & Under Walk/Trot -
Gold Alexis Cunningham 6 Cambridge 61pts.
Silver - Crystal Clukey 11 Dexter, 58 pts
Bronze - Robert Maynard 10, Cambridge, 56 pts.

17 & Under -
Gold: Jackie Pate - 15, Bradford 54 pts.
Silver: Brittany Currier 16, Ripley, 51pts.
Bronze: Kelsey Martel 13, Cambridge, 44 pts.

18 & Over -
Gold: Tanya Ronco 27, Carmel 53 pts.
Silver: Mary Etta Buzzell Bucksport, 52 pts.
Bronze: Tera Frehill 21, Mattamiscontis 36 pts.

THE TOWN OF DEXTER, SPONSORS, NCRC OFFICERS, ANY OF ITS MEMBERS, AND SHOW PERSONNEL WILL NOT BE RESPONSIBLE FOR ANY ACCIDENT WHICH MAY OCCUR TO ANY RIDER, DRIVER, GROOM OR ATTENDANT, SPECTATOR, ANIMAL OR EQUIPMENT AT THE SHOW. NOR, BE RESPONSIBLE FOR LOSS OR DESTRUCTION OF ANY PROPERY OR EQUIPMENT DAMAGES TO OR BY ANIMALS ON THE SHOW GROUNDS.
PARTICIPANTS RIDE AT THEIR OWN RISK.

BACK Home Shows & more Meetings & Events News Index Email Page Print Page

Copyright 2002-09, North Country Riding Club, All Rights Reserved
Page design by Judy Craig Consulting~ Updated: