Seal of NCRC
HOME
2003 Show Dates
News & Press Releases
August 2003 Show Photos
August 3, 2003
All Trophy & Stakes Horse Show
Judge: Sherri Thornton

AUGUST SHOW PHOTOS
Registration Forms, Membership Application, Show Guidelines, and more!!
Area Map & Directions
SHOWGROUNDS:
NCRC Ring at Bud Ellms Field
SHOWS & EVENTS:
Dates & Class Lists
For more information on the club or upcoming events/meetings,
email info@DexterRidingClub.com
* NCRC MEMBERS
Day-End & Year-End Awards

August 3, 2003 NCRC ALL TROPHY & STAKES Horse Show Results
1. Western Halter Horse (open) sponsored by: P & L Country Market, Dexter
First Place: Theresa Glidden 29, Sebec Rusty's Cash Bar
Second Place: K.C. Malicky 14, Alton Doctors Double
Third Place: Deanna Fletcher 16, Hartland Norfleeting Jet
Fourth Place: Brittany Currier 16, Ripley Peekin' Atcha
Fifth Place: Mary Anderson, St. Albans JS Sweet Zipsation
Sixth Place: Kim Derosier 15, Dexter - Toby

2. Colts and Fillies (horses two and under) sponsored by: Varney Agency, Dexter
First Place: Robin Hutchin, Newport Lyka Sailor Maid

2a. $100 Stakes Western Halter Horse sponsored by: North Country Riding Club, Dexter
First Place: Amy Walls 29, Glenburn A Cool Reality
Second Place: Theresa Glidden 29, Sebec Rusty's Cash Bar
Third Place: Deanna Fletcher 16, Hartland Norfleeting Jet
Fourth Place: K.C. Malicky 14, Alton Doctors Double
Fifth Place: Michia McKusick 18, Dexter MistyBlue Star Dust
Sixth Place: Crystal Clukey 11, Dexter Miss Wind In The Pines

3. Grooming (12 and under) sponsored by: Lawson's Landscape, Dexter
First Place: Ashley Chabot 11, Dexter Princess Wendy
Second Place: Erin Corkum 8, Glenburn Awesomest Star
Third Place: Robert Maynard 10, Cambridge Itty Bitts
Fourth Place: Phoebe Kelley 9, Glenburn Macho Man
Fifth Place: Kara Lawson 12, Dexter Carolina Moon Calli
Sixth Place: Monica Fettinger 12, Exeter Yukon Louie

4. In Hand Horse (open) sponsored by: Equine Touch, Corinna
First Place: Kara Lawson 12, Dexter Carolina Moon Calli
Second Place: Gloria Bagley, Harmony AHF Van Derus
Third Place: Michia McKusick 18, Dexter MistyBlue Star Dust
Fourth Place: Emily Hawkins 8, Wesley Little Oaks First Lady
Fifth Place: K.C. Malicky 14, Alton Doctors Double
Sixth Place: Deanna Fletcher 16, Hartland Norfleeting Jet

5. Showmanship (13 17) sponsored by: Top O' The Knoll Stables, Dover-Foxcroft
First Place: Brittany Currier 16, Ripley Peekin' Atcha
Second Place: Deanna Fletcher 16, Hartland Norfleeting Jet
Third Place: K.C. Malicky 14, Alton Doctors Double
Fourth Place: Kim Derosier 15, Dexter - Toby
Fifth Place: Katie Giles 17, Garland Star's Breezy Boy
Sixth Place: Chelsea Lanpher 13, Bradford B.P.'s Wild Fire Remi

6. Showmanship (18 and over) sponsored by: From the Ground Up Horse Training, Burnham
First Place: Frannie Lamoreau, Clifton A Special Iota
Second Place: Gloria Bagley, Harmony AHF Van Derus
Third Place: Michia McKusick 18, Dexter MistyBlue Star Dust
Fourth Place: Theresa Glidden 29, Sebec Rusty's Cash Bar
Fifth Place: Debby Stormann, Ellsworth Tia's White Diamond

**Showmanship Challenge ** sponsored by: Town of Dexter
Top two placings from class 5 and class 6 will be asked to return to the ring. No registration is required.
First Place: Gloria Bagley, Harmony AHF Van Derus
Second Place: Frannie Lamoreau, Clifton A Special Iota
Third Place: Deanna Fletcher 16, Hartland Norfleeting Jet
Fourth Place: Brittany Currier 16, Ripley Peekin' Atcha

7. Lunge Line (horses 4 and under) sponsored by: Simpson View Farm, Corinna
First Place: Frannie Lamoreau, Clifton A Special Iota
Second Place: Amy Walls 29, Glenburn A Cool Reality

8. Leadline 8yrs. & Under sponsored by: Misty Blue Tack Shop, Dexter
First Place: Mackenzie McKusick 7, Dexter MistyBlue Star Dust
Second Place: Makayla Smith 4, Dexter MistyBlue Mystique
Third Place: Matthew Hanscome 3, Ripley - Jubo
Fourth Place: Morgan Smith 1, Dexter - Goldie

9. W/T English Equitation (12 and under) sponsored by: Nutter Family Farm, Ripley
First Place: Erin Corkum 8, Glenburn Awesomest Star
Second Place: Emily Hawkins 8, Wesley Little Oaks First Lady
Third Place: Phoebe Kelley 9, Glenburn Macho Man
Fourth Place: Ashley Chabot 11, Dexter Princess Wendy

10. W/T English Equitation (13 and over) sponsored by: Deseo Farm, Stetson
First Place: Joyce Philbrook, Palmyra Lang Hills Hunter
Second Place: Mary Anderson, St. Albans JS Sweet Zipsation
Third Place: Kim Derosier 15, Dexter - Toby

11. English Equitation (12 and under) sponsored by: Sawtelle Family Farms, Corinna
First Place: Monica Fettinger 12, Exeter Yukon Louie
Second Place: Crystal Clukey 11, Dexter Miss Wind In The Pines
Third Place: Chelsea Page 11, Ellsworth Sidewinder Fairbars
Fourth Place: Emily Lindsey 12, Newburgh Itzy Bitzy Fritzie
Fifth Place: Brittany Cunningham 12, Cambridge Dream A Lil' Bit

12. English Equitation (13 17) sponsored by: Sherry Thornton - Show Judging, Burnham
First Place: Katie Giles 17, Garland Star's Breezy Boy
Second Place: Aimee Stormann 15, Ellsworth M.L. Pursuit
Third Place: Alicia Marquis 13, Garland - Just A Joker
Fourth Place: K.C. Malicky 14, Alton Doctors Double
Fifth Place: Brittany Currier 16, Ripley Peekin' Atcha
Sixth Place: Deanna Fletcher 16, Hartland Norfleeting Jet

13. English Equitation (18 and over) sponsored by: MLM Farm, Dexter
First Place: Sarah Stewart 18, Palmyra Jubo's Shamrock
Second Place: Debby Stormann, Ellsworth Tia's White Diamond
Third Place: Hillary Jipson 23, Lowell A Psychedelic Spree
Fourth Place: Kristen Gilbert 18, Dover-Foxcroft Curly Joe's Honey
Fifth Place: Roiya Albert 19, Etna Shys Spirit
Sixth Place: Michia McKusick 18, Dexter MistyBlue Star Dust

14. W/T English Pleasure (12 and under) sponsored by: Spring Street Greenhouse, Dexter
First Place: Erin Corkum 8, Glenburn Awesomest Star
Second Place: Phoebe Kelley 9, Glenburn Macho Man
Third Place: Emily Hawkins 8, Wesley Little Oaks First Lady
Fourth Place: Ashley Chabot 11, Dexter Princess Wendy

15. W/T English Pleasure (13 and over) sponsored by: Roger S. Brawn Real Estate, Dexter
First Place: Joyce Philbrook, Palmyra Lang Hills Hunter
Second Place: Kim Derosier 15, Dexter - Toby
Third Place: Mary Anderson, St. Albans JS Sweet Zipsation

16. English Pleasure (12 and under) sponsored by: ABCD Preschool, Dexter
First Place: Monica Fettinger 12, Exeter Yukon Louie
Second Place: Crystal Clukey 11, Dexter Miss Wind In The Pines
Third Place: Chelsea Page 11, Ellsworth Sidewinder Fairbars
Fourth Place: Brittany Cunningham 12, Cambridge Dream A Lil' Bit
Fifth Place: Emily Lindsey 12, Newburgh Itzy Bitzy Fritzie

17. English Pleasure (13 17) sponsored by: Maine Choice Realty, Newport
First Place: K.C. Malicky 14, Alton Doctors Double
Second Place: Aimee Stormann 15, Ellsworth M.L. Pursuit
Third Place: Brittany Currier 16, Ripley Peekin' Atcha
Fourth Place: Kayla Page 13, Ellsworth Chica Chee Pie
Fifth Place: Jessica Pitch 14, Dexter - Sassy
Sixth Place: Katie Giles 17, Garland Star's Breezy Boy

18. English Pleasure (18 and over) sponsored by: Katahdin Trail Saddlery, Newport
First Place: Hillary Jipson 23, Lowell A Psychedelic Spree
Second Place: Kristen Gilbert 18, Dover-Foxcroft Curly Joe's Honey
Third Place: Michia McKusick 18, Dexter MistyBlue Star Dust
Fourth Place: Debby Stormann, Ellsworth Tia's White Diamond
Fifth Place: Jen McGarvey, Stetson - Joker
Sixth Place: Roiya Albert 19, Etna Shys Spirit

18a: $100.00 English Pleasure Stakes sponsored by: Sea Grass Farm, Brunswick
First Place: Monica Fettinger 12, Exeter Yukon Louie
Second Place: K.C. Malicky 14, Alton Doctors Double
Third Place: Alicia Marquis 13, Garland Just A Joker
Fourth Place: Amy Walls 29, Glenburn Heza Sleepin Zippo
Fifth Place: Crystal Clukey 11, Dexter Miss Wind In The Pines
Sixth Place: Katie Giles 17, Garland Star's Breezy Boy

19. W/T 18 Crossrails (open) sponsored by: Horse Sense & Animal Tales, Corinth
First Place: Joyce Philbrook, Palmyra Lang Hills Hunter
Second Place: Ashley Chabot 11, Dexter Princess Wendy

20. Equitation Over Fences Beginner 18 (open) sponsored by: Perkco Supply, Inc., Exeter
First Place: K.C. Malicky 14, Alton Doctors Double
Second Place: Kelsey Martel 13, Cambridge Dream A Lil' Bit
Third Place: Crystal Clukey 11, Dexter Miss Wind In The Pines
Fourth Place: Sarah Stewart 18, Palmyra Jubo's Shamrock
Fifth Place: Katie Giles 17, Garland Star's Breezy Boy
Sixth Place: Brittany Currier 16, Ripley Peekin' Atcha

21. Equitation Over Fences Intermediate 2' (open) sponsored by: Gerrard Rudmin, O.D., Dexter
First Place: Chelsea Page 11, Ellsworth Sidewinder Fairbars
Second Place: Jessica Pitch 14, Dexter - Sassy
Third Place: Aimee Stormann 15, Ellsworth M.L. Pursuit
Fourth Place: Brittany Cunningham 12, Cambridge Dram A Lil' Bit
Fifth Place: Kayla Page 13, Ellsworth Chicka Chee Pie

22. Equitation Over Fences Advanced 2'6 (open) sponsored by: High Country Farm, Dexter
First Place: Kristen Gilbert 18, Dover-Foxcroft Curly Joe's Honey
Second Place: Monica Fettinger 12, Exeter Yukon Louie
Third Place: Alicia Marquis 13, Garland Just A Joker
Fourth Place: Chelsea Lanpher 13, Bradford B.P.'s Wild Fire Remi

22a. $100.00 Open Jumper Stakes sponsored by: North Country Riding Club, Dexter
First Place: Aimee Stormann 15, Ellsworth M.L. Pursuit
Second Place: Chelsea Lanpher 13, Bradford B.P.'s Wild Fire Remi

23. Costume Class (open) sponsored by: Harry Akkermann, Farrier, Cambridge
First Place: Makayla Smith 4, Dexter - Goldie
Second Place: Emily Hawkins 8, Wesley Little Oaks First Lady
Third Place: Rachel Maynard 13, Cambridge Itty Bitts
Fourth Place: Crystal Clukey 11, Dexter Miss Wind In The Pines
Fifth Place: Phoebe Kelley 9, Glenburn - Macho Man
Sixth Place: Emily Lindsey 12, Newburgh Itzy Bitzy Fritzie

***Lunch***

24. Pleasure Driving (open) sponsored by: In Loving Memory of Jean Abel
First Place: Janine Hawkins, Wesley Little Oaks First Lady
Second Place: Robert Maynard 10, Cambridge Itty Bitts

25. Pleasure Driving Obstacle Course sponsored by: Long Awaited Acres, Garland
First Place: Janine Hawkins, Wesley Little Oaks First Lady
Second Place: Patti Dowse, Cambridge Itty Bitts
Third Place: Rachel Maynard 13, Cambridge Itty Bitts
Fourth Place: Robert Maynard 10, Cambridge Itty Bitts

26. Command Class (open) sponsored by: Half Moon Acres, Dexter
First Place: Brian Pierce 26, Kenduskeag I Can Cruize
Second Place: Theresa Glidden 29, Sebec Rusty's Cash Bar
Third Place: Crystal Clukey 11, Dexter Miss Wind In The Pines
Fourth Place: Aimee Stormann 15, Ellsworth M.L. Pursuit
Fifth Place: Brittany Currier 16, Ripley Peekin' Atcha
Sixth Place: Chelsea Page 11, Ellsworth Sidewinder Fairbars

27. W/T/C Pattern (open) sponsored by: Jerry Harriman, Farrier - Stetson
First Place: Crystal Clukey 11, Dexter Miss Wind In The Pines
Second Place: Brittany Currier 16, Ripley Peekin' Atcha
Third Place: Monica Fettinger 12, Exeter Yukon Louie
Fourth Place: Theresa Glidden 29, Sebec Rusty's Cash Bar
Fifth Place: Gloria Bagley, Harmony AHF Van Derus
Sixth Place: Tie - Chelsea Lanpher 13, Bradford B.P.'s Wild Fire Remi
Sixth Place: Tie - K.C. Malicky 14, Alton Doctors Double

28. Parade Class (open) sponsored by: KyND Internet Services, Dover-Foxcroft
First Place: Chelsea Page 11, Ellsworth Sidewinder Fairbars
Second Place: Gloria Bagley, Harmony AHF Van Derus
Third Place: Brittany Currier 16, Ripley Peekin' Atcha
Fourth Place: Phoebe Kelley 9, Glenburn Macho Man
Fifth Place: Crystal Clukey 11, Dexter Miss Wind In The Pines
Sixth Place: Kim Derosier 15, Dexter - Toby

29. W/T Western Equitation (12 and under) sponsored by: McKusick Farm, Dexter
First Place: Erin Corkum 8, Glenburn Awesomest Star
Second Place: Phoebe Kelley 9, Glenburn Macho Man
Third Place: Robert Maynard 10, Cambridge Itty Bitts
Fourth Place: Emily Hawkins 8, Wesley Little Oaks First Lady
Fifth Place: Ashley Chabot 11, Dexter Princess Wendy

30. W/T Western Equitation (13 and over) sponsored by: Hamilton Stables, Dexter
First Place: Mary Anderson, St. Albans JS Sweet Zipsation
Second Place: Kim Derosier 15, Dexter - Toby

31. Western Equitation (12 and under) sponsored by: Genevieve C. Geeve Memorial Fund
First Place: Monica Fettinger 12, Exeter Yukon Louie
Second Place: Chelsea Page 11, Ellsworth Sidewinder Fairbars
Third Place: Crystal Clukey 11, Dexter Miss Wind In The Pines
Fourth Place: Brittany Cunningham 12, Cambridge Dream A Lil' Bit

32. Western Equitation (13 17) sponsored by: Bangor Motor Sports, Bangor
First Place: Katie Giles 17, Garland Star's Breezy Boy
Second Place: Deanna Fletcher 16, Hartland Norfleeting Jet
Third Place: K.C. Malicky 14, Alton Doctors Double
Fourth Place: Brittany Currier 16, Ripley Peekin' Atcha
Fifth Place: Kayla Page 13, Ellsworth Chica Chee Pie
Sixth Place: Chelsea Lanpher 13, Bradford B.P.'s Wild Fire Remi

33. Western Equitation (18 and over) sponsored by: Palmyra Wal-mart, Palmyra
First Place: Brian Pierce 26, Kenduskeag I Can Cruize
Second Place: Gloria Bagley, Harmony AHF Van Derus
Third Place: Theresa Glidden 29, Sebec Rusty's Cash Bar

34. W/T Western Pleasure (12 and under) sponsored by: McKusick Construction, Dexter
First Place: Erin Corkum 8, Glenburn Awesomest Star
Second Place: Phoebe Kelley 9, Glenburn Macho Man
Third Place: Robert Maynard 10, Cambridge Itty Bitts
Fourth Place: Emily Hawkins 8, Wesley Little Oaks First Lady
Fifth Place: Ashley Chabot 11, Dexter Princess Wendy

35. W/T Western Pleasure (13 and over) sponsored by: Andrew Bernadini, Hudson
First Place: Mary Anderson, St. Albans JS Sweet Zipsation
Second Place: Lindsay Boyle 14, Lincoln - Spree
Third Place: Kim Derosier 15, Dexter - Toby

36. Western Pleasure (12 and under) sponsored by: Just Us Kids Daycare, Parkman
First Place: Monica Fettinger 12, Exeter Yukon Louie
Second Place: Chelsea Page 11, Ellsworth Sidewinder Fairbars
Third Place: Brittany Cunningham 12, Cambridge Dream A Lil' Bit
Fourth Place: Crystal Clukey 11, Dexter Miss Wind In The Pines

37. Western Pleasure (13-17) sponsored by: Dexter Regional Federal Credit Union - Dexter
First Place: Katie Giles 17, Garland Star's Breezy Boy
Second Place: K.C. Malicky 14, Alton Doctors Double
Third Place: Deanna Fletcher 16, Hartland Norfleeting Jet
Fourth Place: Kayla Page 13, Ellsworth Chica Chee Pie
Fifth Place: Brittany Currier 16, Ripley Peekin' Atcha
Sixth Place: Chelsea Lanpher 13, Bradford B.P.'s Wild Fire Remi

38. Western Pleasure (18 and over) sponsored by: Judy Craig Consulting, Dexter
First Place: Brian Pierce 26, Kenduskeag I Can Cruize
Second Place: Steve Corkum, Glenburn Heza Sleepin' Zippo
Third Place: Gloria Bagley, Harmony AHF Van Derus
Fourth Place: Jim Lamoreau, Clifton A Special Iota
Fifth Place: Amy Walls 29, Glenburn FYI Im Good

38a. $100.00 Open Western Pleasure Stakes sponsored by: North Country Riding Club, Dexter
First Place: Monica Fettinger 12, Exeter Yukon Louie
Second Place: Katie Giles 17, Garland Star's Breezy Boy
Third Place: Steve Corkum, Glenburn Heza Sleepin' Zippo
Fourth Place: Crystal Clukey 11, Dexter Miss Wind In The Pines
Fifth Place: Gloria Bagley, Harmony AHF Van Derus
Sixth Place: Brian Pierce 26, Kenduskeag I Can Cruize

39. Grooms Class (open to people who have not entered/registered for any class) sponsored by: Wyman's Trophies & Signs, Dexter
First Place: The Maynard's Cambridge Robert Maynard
First Place: Guy Currier, Ripley - Dakota
First Place: Kellie Martel, Cambridge - Dream
First Place: George Copeland, Ripley Peekin' Atcha
First Place: Megan Lanpher 17, Bradford Toby

Day-End Awards

Halter Champion: K.C. Malicky 14, Alton Doctors Double
Halter Reserve Champion: Deanna Fletcher 16, Hartland Norfleeting Jet

Open Champion: Crystal Clukey 11, Dexter Miss Wind In The Pines
Open Reserve Champion: Brittany Currier 16, Ripley Peekin' Atcha

W/T 12 & Under Champion: Erin Corkum 8, Glenburn Awesomest Star
Tie - W/T 12 & Under Reserve Champion: Phoebe Kelley 9, Glenburn Macho Man
Tie W/T 12 & Under Reserve Champion: Ashley Chabot 11, Dexter Princess Wendy

W/T 13 & Over Champion: Mary Anderson, St. Albans JS Sweet Zipsation
Tie - W/T 13 & Over Reserve Champion: Kim Derosier 15, Dexter Toby
Tie - W/T 13 & Over Reserve Champion: Joyce Philbrook, Palmyra Lang Hills Hunter

W/T/C 12 & Under Champion: Monica Fettinger 12, Exeter Yukon Louie
W/T/C 12 & Under Reserve Champion: Chelsea Page 11, Ellsworth Sidewinder Fairbars

W/T/C 13-17 Champion: K.C. Malicky 14, Alton Doctors Double
W/T/C 13-17 Reserve Champion: Katie Giles 17, Garland Star's Breezy Boy

W/T/C 18 & Over Champion: Kristen Gilbert 18, Dover-Foxcroft Curly Joe's Honey
W/T/C 18 & Over Reserve Champion: Gloria Bagley, Harmony AHF Van Derus

THE TOWN OF DEXTER, SPONSORS, NCRC OFFICERS, ANY OF ITS MEMBERS, AND SHOW PERSONNEL WILL NOT BE RESPONSIBLE FOR ANY ACCIDENT WHICH MAY OCCUR TO ANY RIDER, DRIVER, GROOM OR ATTENDANT, SPECTATOR, ANIMAL OR EQUIPMENT AT THE SHOW. NOR, BE RESPONSIBLE FOR LOSS OR DESTRUCTION OF ANY PROPERY OR EQUIPMENT DAMAGES TO OR BY ANIMALS ON THE SHOW GROUNDS.
PARTICIPANTS RIDE AT THEIR OWN RISK.

BACK Home Shows & more Meetings & Events News Index Email Page Print Page

Copyright 2002-09, North Country Riding Club, All Rights Reserved
Page design by Judy Craig Consulting~ Updated: