Seal of NCRC
HOME
News & Press Releases
Riding Club Photo Album
Bicentennial Horse Show Results
August Show Photos
Sunday, August 04, 2002 8:00 A.M.
Bud Ellms Field, Dexter *** Rain or Shine
Judge: Luanne Wasson

Click here for a print out TROPHY SHOW Pre-Registration Form
Registration Forms, Membership Application, Show Guidelines, and more!!
Area Map & Directions
SHOWGROUNDS:
NCRC Ring at Bud Ellms Field
SHOWS & EVENTS:
Dates & Class Lists
For more information on the club or upcoming events/meetings,
email info@DexterRidingClub.com
* NCRC MEMBERS

* NCRC SPONSORS

North Country Riding Club August 4th All Trophy Show Results
Tuesday, August 13, 2002
Submitted by NCRC President Amie Smith - DEXTER - We are excited to report this was the largest show of NCRC 2002 season. This being our second season we have increased entries from 37 the previous year to an all time high of 67 entries this past weekend. We welcomed exhibitors from as far North as Shirley, and South to Bucksport and in between. Our judge for this past show was Lou Ann Wasson of Bucksport, ME.

We would like to thank all our volunteers this year to make these shows happen. Special thanks to The Dexter Football Boosters for the wonderful food and great enthusiasm. We all appreciate your work and making yourselves available to help NCRC. Dexter Fire Department & Chief Melvin Wyman, for the availability & watering of our ring each show. Phil Chabot for the preparation/dragging of our ring each show morning. We all appreciated it tremendously. Thanks to the "Ladies" of the booth: Judy Wilbur Craig for announcing, Dee Dee Killilea & Michelle for tending the books/points, Diane Chabot for the assistance with Ribbons/Trophies. Gate Attendants, Ringmasters, Clean-up Crew and many, many more.

To the officers who dedicate many hours in making all this possible: Amie Smith, Lorie Chabot, Lynn McKusick, Sarah Hanscome for assisting in more ways than room to mention.

There are many more "Behind the Scenes" people who are dedicated to every show and continue to support NCRC. Special thanks to all our sponsors; we appreciate your help in bringing Dexter another asset with the NCRC Horse Club.

NCRC would also like to welcome the many new members that joined our organization this season. If you would like to join, visit our website for an application. For more information: all results, photos, rules, and membership applications are available online.

1. In Hand Horse Open:
1st Place: Heidi Rogers, Garland - Fairlanes Prophet
2nd Place: Ingrid Lavalley 28, Plymouth - McCues Skippin Free
3rd Place: Michia McKusick 17, Dexter- Misty Blue Star Dust
4th Place: K.C. Malicky 12, Alton - Doctors Double
5th Place: Gloria Bagley, Harmony - AHF Van Derus

2.Grooming 12 & Under:
1st Place: Cassandra Collins 7, Bangor - SR Valerice
2nd Place: Phoebe Kelley 8, Glenburn - Oreo Cookie Dough
3rd Place: Chelsea Lanpher 12, Bradford - B.P.'s Wildfire Remi
4th Place: Monica Fettinger 11, Exeter - Yukon Louie
5th Place: MacKenzie McKusick 6, Dexter - Good Time Party Girl

3. Showmanship 13-17:
1st Place: Sarah Wyman 15, Dexter - Count Bey Sudan
2nd Place: Michia McKusick 17, Dexter- Misty Blue Star Dust
3rd Place: Danielle McLaughlin 14, Carmel - Obvious Comotion
4th Place: Deanna Fletcher 15, Hartland - Nor Fleeting Jet
5th Place: Bryanne Clawson 13, Monson - What An Additude

4. Showmanship 18 & Over:
1st Place: Theresa Glidden 28, Sebec - Sonny's Top Gun
2nd Place: Jan Hartwell, Stetson - Dustys Desiree
3rd Place: Erika Davis, Plymouth - CA Ultimate Legacy
4th Place: Ingrid LaValley 28, Plymouth - McCues Skippin Free
5th Place: Mary-Beth Flanders 21, Stetson - Bittersweet Victory

**Showmanship Challenge:
1st Place: Theresa Glidden 28, Sebec - Sonny's Top Gun
2nd Place: Michia McKusick 17, Dexter- Misty Blue Star Dust
3rd Place: Sarah Wyman 15, Dexter - Count Bey Sudan
4th Place: Mary Etta Buzzell, Bucksport - Catcha Khan D Bar

5. Western Halter Horse:
1st Place: Ingrid LaValley 28, Plymouth - McCues Skippin Free
2nd Place: Mary Etta Buzzell, Bucksport - Catcha Khan D Bar
3rd Place: Theresa Glidden 28, Sebec - Sonny's Top Gun
4th Place: Michia McKusick 17, Dexter- Misty Blue Star Dust
5th Place: Alicia Marquis 13, Garland - Just A Joker

5b. $100 Stakes Western Halter Horse
1st Place: Ingrid LaValley 28, Plymouth - McCues Skippin Free
2nd Place: Mary Etta Buzzell, Bucksport - Catcha Khan D Bar
3rd Place: Heidi Rogers, Garland - Fairlanes Prophet
4th Place: Theresa Glidden 28, Sebec - Sonny's Top Gun
5th Place: Michia McKusick 17, Dexter- Misty Blue Star Dust

6. Leadline 8yrs. & Under:
1st Place: MacKenzie McKusick 6, Dexter - Good Time Party Girl
2nd Place: Makayla Smith 3, Dexter - Goldie
3rd Place: Sabrina Gustin 6, St. Albans - Sugar
4th Place: Cassandra Collins 7, Bangor - SR Valerice
5th Place: Heather Tanguay 7, Brewer - Catcha Khan D Bar

7. Lunge Line:
1st Place: Danielle McLaughlin 14, Carmel - Obvious Comotion
2nd Place: Amie Smith 28, Dexter - Ides Be Classic
3rd Place: Sarah Wyman 15, Dexter - Count Bey Sudan
4th Place: Betsy Roy 29, Corinth - Fancy Lady Sera
5th Place: Karen Clukey, St. Albans - Diamond

8. W/T English Equitation 12 & Under:
1st Place: Crystal Clukey 11, St. Albans - Sugar
2nd Place: Phoebe Kelley 8, Glenburn - Oreo Cookie Dough
3rd Place: Casey McElvain 11, Levant - Dustys Desiree
4th Place: Ashley Chabot 10, Dexter - Princess Wendy
5th Place: Jordyn Roy 8, Corinth - Lucky

9. W/T English Equitation 13-17:
1st Place: Sarah Wyman 15, Dexter - Count Bey Sudan
2nd Place: Meghan O'Connell 16, Carmel - Lucky
3rd Place: Michia McKusick 17, Dexter- Misty Blue Star Dust
4th Place: Brittany Currier 15, Ripley - Peekin Atcha

10. W/T English Equitation 18 & Over: No Entries

11. English Equitation 12 & Under:
1st Place: Megyn Beyer 11, Levant - Foxie Anna
2nd Place: Monica Fettinger 11, Exeter - Yukon Louie
3rd Place: Danielle Sylvester 11, Exeter - Dustys Desiree
4th Place: Dyanne Gillespie Regan 11, Guilford - Dancers Dream Girl
5th Place: Jordan Colby 11, Plymouth - Bonnie Rose Eagle

12. English Equitation 13-17:
1st Place: Rebecca Cookson 17, Dover-Foxcroft - Phantom Gift
2nd Place: Kristen Lane 16, Glenburn - Knock Em' Dead
3rd Place: Alicia Marquis 13, Garland - Just A Joker
4th Place: Megan Lanpher 16, Bradford - Leeza
5th Place: Bryanne Clawson 13, Monson - What An Additude

13. English Equitation 18 & Over:
1st Place: Carol Mace, Shirley - Dream Weaver
2nd Place: Erika Davis, Plymouth - CA Ultimate Legacy
3rd Place: Mary-Beth Flanders 21, Stetson - Bittersweet Victory
4th Place: Heidi Rogers, Garland - Fairlanes Prophet
5th Place: Nicole Schobel, Garland - Elites Tiffany

14. W/T English Pleasure 12 & Under:
1st Place: Casey McElvain 11, Levant - Dusty's Desiree'
2nd Place: Ashley Chabot 10, Dexter - Princess Wendy
3rd Place: Crystal Clukey 11, St. Albans - Sugar
4th Place: Jordyn Roy 8, Corinth - Lucky
5th Place: Phoebe Kelley 8, Glenburn Oreo Cookie Dough

15. W/T English Pleasure 13-17:
1st Place: Meghan O'Connell 16, Carmel - Lucky
2nd Place: Michia McKusick 17, Dexter- Misty Blue Star Dust
3rd Place: Brittany Currier 15, Ripley - Peekin Atcha
4th Place: Sarah Wyman 15, Dexter - Count Bey Sudan

16. W/T English Pleasure 18 & Over: No Entries

17. English Pleasure 12 & Under:
1st Place: Monica Fettinger 11, Exeter - Yukon Louie
2nd Place: Danielle Sylvester 11, Exeter - Dustys Desiree
3rd Place: K.C. Malicky 12, Alton - Doctors Double
4th Place: Dyanne Gillespie Regan 11, Guilford - Dancers Dream Girl
5th Place: Chelsea Lanpher 12, Bradford - B.P.'s Wildfire Remi

18. English Pleasure 13-17:
1st Place: Kristen Lane 16, Glenburn - Knock Em' Dead
2nd Place: Rebecca Cookson 17, Dover-Foxcroft - Phantom Gift
3rd Place: Alicia Marquis 13, Just A Joker
4th Place: Megan Lanpher 16, Bradford - Leeza
5th Place: Bryanne Clawson 13, Monson - What An Additude

19. English Pleasure 18 & Over:
1st Place: Erika Davis, Plymouth - CA Ultimate Legacy
2nd Place: Nicole Schobel, Garland - Elites Tiffany
3rd Place: Mary Etta Buzzell, Bucksport - Catch Khan D Bar
4th Place: Mary-Beth Flanders 21, Stetson - Bittersweet Victory
5th Place: Heidi Rogers, Garland - Fairlanes Prophet

19b: $100.00 English Pleasure Stakes:
1st Place: Rebecca Cookson 17, Dover-Foxcroft - Phantom Gift
2nd Place: Danielle Sylvester 11, Exeter - Dustys Desiree
3rd Place: Erika Davis, Plymouth - CA Ultimate Legacy
4th Place: K.C. Malicky 12, Alton, Doctors Double
5th Place: Kristen Lane 16, Glenburn - Knock Em' Dead

20. Equitation Over Fences W/T:
1st Place: Meghan O'Connell 16, Carmel - Lucky
2nd Place: Brittany Currier 15, Ripley - Peekin' Atcha
3rd Place: Crystal Clukey 11, St. Albans - Sugar
4th Place: Michia McKusick 17, Dexter - Misty Blue Star Dust
5th Place: Sarah Wyman 15, Dexter - Count Bey Sudan

21.Equitation Over Fences Crossrails:
1st Place: Alicia Marquis 13, Garland - Just A Joker
2nd Place: Jessica Whalen 16, Brewer - Macha
3rd Place: Monica Fettinger 11, Exeter - Yukon Louie
4th Place: Brittany Cunningham 12, Cambridge - Freedom
5th Place: Danielle McLaughlin 14, Carmel - Obvious Comotion

22. Equitation Over Fences Intermediate 2':
1st Place: Megyn Beyer 11, Levant - Foxie Anna
2nd Place: Brittany Cunningham 12, Cambridge - Freedom
3rd Place: Bryanne Clawson 13, Monson - What An Additude

23. Equitation Over Fences Advanced 2'6": Rebecca Cookson 17, Dover-Foxcroft - Phantom Gift
2nd Place: Dyanne Gillespie Regan 11, Guilford - Dancers Dream Girl
3rd Place: Mary-Beth Flanders 21, Stetson - Bittersweet Victory
4th Place: Mary Etta Buzzell, Bucksport - Catcha Khan D Bar
5th Place: Chelsea Lanpher 12, B.P.'s Wildfire Remi

23b. $100.00 Open Jumper Stakes:
1st Place: Rebecca Cookson 17, Dover-Foxcroft - Phantom Gift
2nd Place: Mary-Beth Flanders 21, Stetson - Bittersweet Victory
3rd Place: Dyanne Gillespie Regan 11, Guilford - Dancers Dream Girl
4th Place: Mary Etta Buzzell, Bucksport - Catcha Khan D Bar
5th Place: Chelsea Lanpher 12, Bradford - B.P.'s Wildfire

24. Open Pleasure Driving:
1st Place: Robert Maynard 9, Dexter - itty Bits
2nd Place: Brittany Currier 15, Ripley - Peekin' Atcha

25. Costume Class -
1st Place: Makayla Smith 3, Dexter - Goldie,
2nd Place: Amber Curtis 10, Plymouth - Smokie Jo
3rd Place: Megyn Beyer 11, Levant - Foxie Anna
4th Place: MacKenzie McKusick 6, Dexter - Good Time Party Girl
5th Place: Sabrina Gustin 6, St. Albans - Sugar

26. W/T Western Equitation 12 & Under:
1st Place: Robert Maynard 9, Dexter - Itty Bits
2nd Place: Crystal Clukey 11, St. Albans - Sugar
3rd Place: Phoebe Kelley 8, Glenburn - Oreo Cookie Dough

27. W/T Western Equitation 13-17:
1st Place: Brittany Currier 15, Ripley - Peekin' Atcha
2nd Place: Michia McKusick 17, Dexter - Misty Blue Star Dust
3rd Place: Sarah Wyman 15, Dexter - Count Bey Sudan

28. W/T Western Equitation 18 & Over:
1st Place: Karen Clukey, St. Albans - Diamond
2nd Place: Ingrid LaValley 28, Plymouth - McCues Skippin Free
3rd Place: Donna Bernadini, Hudson - S.R. Valerice
4th Place: April Snapp, Harmony

29. Western Equitation 12 & Under:
1st Place: Megyn Beyer 11, Levant - Foxie Anna
2nd Place: K.C. Malicky 13, Alton - Doctors Double
3rd Place: Danielle Sylvester 11, Exeter - Dustys Desiree
4th Place: Monica Fettinger 11, Exeter - Yukon Louie
5th Place: Jordan Colby 11, Plymouth - Bonnie Rose Eagle

30. Western Equitation 13-17:
1st Place: Alicia Marquis 12, Garland - Just A Joker
2nd Place: Kristen Lane 16, Glenburn - Knock Em' Dead
3rd Place: Jessica Whalen 16, Brewer - Macha
4th Place: Megan Lanpher 16, Bradford - Leeza
5th Place: Danielle McLaughlin 14, Carmel - Obvious Comotion

31. Western Equitation 18 & Over:
1st Place: Jan Hartwell, Stetson - Dustys Desiree
2nd Place: Erika Davis, Plymouth - CA Ultimate Legacy
3rd Place: Amie Smith 28, Dexter - Ides Be Classic
4th Place: Mary Etta Buzzell, Bucksport - Catcha Khan D Bar
5th Place: Nicole Schobel, Garland - Elites Tiffany

32. W/T Western Pleasure 12 & Under:
1st Place: Crystal Clukey 11, St. Albans - Sugar
2nd Place: Phoebe Kelley 8, Glenburn - Oreo Cookie Dough
3rd Place: Robert Maynard 9, Dexter - Itty Bits

33. W/T Western Pleasure 13-17:
1st Place: Michia McKusick 17, Dexter - Misty Blue Star Dust
2nd Place: Sarah Wyman 15, Dexter - Count Bey Sudan
3rd Place: Brittany Currier 15, Ripley - Peekin' Atcha

34. W/T Western Pleasure 18 & Over:
1st Place: Karen Clukey, St. Albans - Diamond
2nd Place: April Snapp, Harmony
3rd Place: Donna Bernadini, Hudson - S. R. Valerice
4th Place: Ingrid LaValley 28, Plymouth - McCues Skippin Free

35. Western Pleasure 12 & Under:
1st Place: Danielle Sylvester 11, Exeter - Dustys Desiree
2nd Place: Jordan Colby 11, Plymouth - Bonnie Rose Eagle
3rd Place: Monica Fettinger 11, Exeter - Yukon Louie
4th Place: Megyn Beyer 11, Levant - Foxie Anna
5th Place: Amber Curtis 10, Plymouth - Smokie Jo

36. Western Pleasure 13-17:
1st Place: Alicia Marquis 13, Garland - Just A Joker
2nd Place: Kristen Lane 16, Glenburn - Knock Em' Dead
3rd Place: Jessica Whalen 16, Brewer - Macha
4th Place: Danielle McLaughlin 14, Carmel - Obvious Comotion

37. Western Pleasure 18 & Over:
1st Place: Amie Smith 28, Dexter - Ides Be Classic
2nd Place: Jan Hartwell, Stetson - Dustys Desiree
3rd Place: Nicole Schobel, Garland - Elites Tiffany
4th Place: Erika Davis, Plymouth - CA Ultimate Legacy
5th Place: Ashley Blethen 18, Plymouth - Rosie

37b. $100.00 Open Western Pleasure Stakes
1st Place: Monica Fettinger 11, Exeter - Yukon Louie
2nd Place: Jan Hartwell, Stetson - Dustys Desiree
3rd Place: Amie Smith 28, Dexter - Ides Be Classic
4th Place: Erika Davis, Plymouth - CA Ultimate Legacy
5th Place: Nicole Schobel, Garland - Elites Tiffany

38. Command Class:
1st Place: Mary Etta Buzzell, Bucksport - Catcha Khan D Bar
2nd Place: Amie Smith 28, Dexter - Ides Be Classic
3rd Place: Brittany Cunningham 12, Cambridge - Freedom

39.Parade Class:
1st Place: Amber Curtis 10, Plymouth - Smokie Jo
2nd Place: Sarah Wyman 15, Dexter - Count Bey Sudan
3rd Place: Jordan Colby 11, Plymouth - Bonnie Rose Eagle
4th Place: Ashley Blethen 18, Plymouth - Rosie
5th Place: Gloria Bagley, Harmony - AHF Van Derus

40. Grooms Class -
1st Place: George Copeland, Ripley - Peekin' Atcha
2nd Place: Daniel Halow 22, Troy - Heels Clay
3rd Place: Matt McKusick, Dexter - Count Bey Sudan
4th Place: Jim Beyer, Levant - Foxie Anna
5th Place: Jennifer Clements, Cambridge - Little Bits

41. Break n' Out:
1st Place: Matt McKusick, Dexter - Count Bey Sudan & Brittany Cunningham 12, Cambridge - Freedom
2nd Place: Mary Etta Buzzell, Bucksport - Catcha Khan D Bar & Art Davis, Bucksport - Cody

42. Pony Express:
1st Place: Mary Etta Buzzell, Bucksport - Catcha Khan D Bar & Art Davis, Bucksport - Cody
2nd Place: Brittany Cunningham 12, Cambridge - Freedom & Art Davis, Bucksport - Cody
3rd Place: Erika Daves, Plymouth - CA Ultimate Legacy & Amber Curtis 10, Plymouth - Smokie Jo

43. Ride a Buck:
1st Place: Brittany Cunningham 12, Cambridge - Freedom
2nd Place: Mary Etta Buzzell, Bucksport - Catcha Khan D Bar
3rd Place: Matt McKusick, Dexter - Count Bey Sudan
4th Place: Amber Curtis 10, Plymouth - Smokie Jo

DAY END AWARDS AS FOLLOWS:

HALTER DAY END:
CHAMPION: Ingrid LaValley, Plymouth - McCues Skippin Free
RESERVE: Michia McKusick 17, Dexter - Misty Blue Star Dust
RESERVE: Heidi Rogers, Garland - Fairlanes Prophet
RESERVE: Danielle McLaughlin 14, Carmel - Obvious Conclusion

OPEN DAY END:
CHAMPION: Mary Etta Buzzell, Bucksport - Catcha Khan D Bar
RESERVE: Amie Smith, Dexter - Ides Be Classic
RESERVE: Brittany Cunningham 12, Cambridge - Freedom

Walk-Trot 12 & Under:
CHAMPION: Crystal Clukey 11, St. Albans - Sugar
RESERVE: Phoebe Kelley 8, Glenburn Oreo Cookie Dough

Walk-Trot 13-17:
CHAMPION: Michia McKusick 17, Dexter - Misty Blue Star Dust
RESERVE: Sarah Wyman 15, Dexter - Count Bey Sudan

Walk-Trot 18 & Over:
CHAMPION: Karen Clukey, St. Albans - Diamond
RESERVE: Ingrid LaValley, Plymouth - McCues Skippin Free

Walk-Trot-Canter 12 & Under:
CHAMPION: Monica Fettinger 11, Exeter - Yukon Louie
RESERVE: Danielle Sylvester 11, Exeter - Dustys Desiree

Walk-Trot-Canter 13-17:
CHAMPION: Kristen Lane 16, Glenburn - Knock Em' Dead
RESERVE: Alicia Marquis 13, Garland - Just A Joker

Walk-Trot-Canter 18 & Over:
CHAMPION: Erika Davis, Plymouth - CA Ultimate Legacy
RESERVE: Jan Hartwell, Stetson - Dustys Desiree

THE TOWN OF DEXTER, SPONSORS, NCRC OFFICERS, ANY OF ITS MEMBERS, AND SHOW PERSONNEL WILL NOT BE RESPONSIBLE FOR ANY ACCIDENT WHICH MAY OCCUR TO ANY RIDER, DRIVER, GROOM OR ATTENDANT, SPECTATOR, ANIMAL OR EQUIPMENT AT THE SHOW. NOR, BE RESPONSIBLE FOR LOSS OR DESTRUCTION OF ANY PROPERY OR EQUIPMENT DAMAGES TO OR BY ANIMALS ON THE SHOW GROUNDS.
PARTICIPANTS RIDE AT THEIR OWN RISK.

Photo Pages: 1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 ! 7 ! 8 ! 9 ! 10 ! 11 ! 12 ! 13 ! 14 ! 15 ! 16 ! 17 ! 18 ! 19 ! 20 !
BACK Home Shows & more Meetings & Events News Index Email Page Print Page

Copyright 2002-09, North Country Riding Club, All Rights Reserved
Page design by Judy Craig Consulting~ Updated: