Seal of NCRC
HOME
News & Press Releases
Riding Club Photo Album
Bicentennial Horse Show Results
July Show Photos
Sunday, July 21, 2002 8:00 A.M.
Bud Ellms Field, Dexter *** Rain or Shine
Judge: Denise Mitchell
Registration Forms, Membership Application, Show Guidelines, and more!!
Area Map & Directions
SHOWGROUNDS:
NCRC Ring at Bud Ellms Field
SHOWS & EVENTS:
Dates & Class Lists
For more information on the club or upcoming events/meetings,
email info@DexterRidingClub.com

NCRC held their second ribbon show of the season on Sunday, July 21, 2002. NCRC welcomed 30 horses with over 33 exhibitors. Judge for the day was Denise Mitchell and Ring Master Kurt Smith.

NCRC will hold an ALL TROPHY SHOW AUGUST 4TH beginning at 8:00a.m. at NCRC show grounds, Zions Hill Rd., Dexter.

Special thanks to all NCRC sponsors and volunteers.

1. In Hand Horse Open:
1st Place: Ashley Chabot 11, Dexter, *Princess Wendy
2nd Place: Deanna Fletcher 15, Hartland, *Nor Fleeting Jet
3rd Place: Casey McElvain 12, Levant, *Kaitee
4th Place: Crystal Clukey 11, St. Albans, *Sugar
5th Place: Sarah Wyman 15, Dexter, *Count Bey Sudan

2. Grooming 12 & Under:
1st Place: Dyanne Gillespie-Regan 11, Guilford, *Dancers Dream Girl
2nd Place: Ryan Chabot 9, Dexter, *Yukon Louie
3rd Place: Crystal Clukey 11, St. Albans, *Sugar
4th Place: Jordan Colby 11, Plymouth, *Bonnie Rose Eagle
5th Place: Mackenzie McKusick 5, Dexter, *Goodtime Party Girl

3. Showmanship 13-17:
1st Place: Brittany Currier 15, Ripley, *Peekin' Atcha
2nd Place: Michia McKusick 17, Dexter, *Mistyblue Star Dust
3rd Place: Sarah Wyman 15, Dexter, *Count Bey Sudan
4th Place: Stephanie Scott 14, Stetson, *Miss Anny Dash
5th Place: Deanna Fletcher 15, Harland, *Nor Fleeting Jet

4. Showmanship 18 & Over:
1st Place: Amie Smith, Dexter, *Ides Be Classic,
2nd Place: Erika Davis, Plymouth, *CA Ultimate Legacy
3rd Place: Sarah Hanscome, Ripley, *Jubo
4th Place: April Snapp, Athens, *Fantastic Finish
5th Place: Vicki Moirs, Hermon, *Goldie

**Showmanship Challenge: Champion: Amie Smith, Dexter, *Ides Be Classic Reserve: Erika Davis, Plymouth, *CA Ultimate Legacy
3rd Place: Michia McKusick 17, Dexter, *Mistyblue Star Dust
4th Place: Brittany Currier 15, Ripley, *Peekin' Atcha

5. Western Halter Horse Open:
1st Place: Amie Smith, Dexter, *Ides Be Classic
2nd Place: Sarah Hanscome, Ripley, *Jubo
3rd Place: Brandy Olsen, Dexter, OSB Shasta Dream Man,
4th Place: Ryan Chabot 9, Dexter, *Yukon Louie
5th Place: Michia McKusick 17, Dexter, *Mistyblue Star Dust

6. Leadline 8yrs. & Under:
1st Place: Mackenzie McKusick 5, Dexter, *Goodtime Party Girl
2nd Place: Makayla Smith, 3, Dexter, Goldie
3rd Place: Sabrina Gustin, 5, St. Albans, *Sugar
4th Place: Christine Farnham, 4, Dexter, *OSB Shasta Dream Man

7. Lunge Line Open:
1st Place: Amie Smith, Dexter, *Ides Be Classic
2nd Place: Sarah Wyman 15, Dexter, *Count Bey Sudan
3rd Place: Sarah Hanscome, Ripley, *Jubo
4th Place: Michia McKusick 17, Dexter, *Mistyblue Star Dust
5th Place: Kim Deroiser, 14, Dexter, *Miss Anny Dash

8. W/T English Equitation 12 & Under:
1st Place: Ashley Chabot 11, Dexter, *Princess Wendy
2nd Place: Crystal Clukey 11, St. Albans, *Sugar
3rd Place: Jordyn Roy 8, Corinth, *Lucky

9.W/T English Equitation 13-17:
1st Place: Michia McKusick 17, Dexter, *Mistyblue Star Dust
2nd Place: Kim Deroiser, 14, Dexter, *Miss Anny Dash
3rd Place: Sarah Wyman 15, Dexter, *Count Bey Sudan
4th Place: Brittany Currier 15, Ripley, *Peekin' Atcha

10.W/T English Equitation 18 & Over: No Entries

11. English Equitation 12 & Under:
1st Place: Megyn Beyer 11, Levant, *Foxey Anna
2nd Place: Chelsea Lanpher 12, Bradford, *B.P.'s Wildfire Remi
3rd Place: Jordan Colby 11, Plymouth, *Bonnie Rose Eagle
4th Place: Monica Fettinger 12, Exeter, *Yukon Louie
5th Place: Dyanne Gillespie-Regan 11, Guilford, *Dancers Dream Girl

12.English Equitation 13-17:
1st Place: Nicole Harvey 17, Kenduskeag, *Jess Robin
2nd Place: Kristen Lane 16, Glenburn, *Knock em' Dead
3rd Place: Stephanie Scott 14, Stetson, *Miss Anny Dash
4th Place: Megan Lanpher 16, Bradford, *Leeza
5th Place: Bryanne Clawson 13, Monson, *What an Additude

13.English Equitation 18 & Over: Erika Davis, Plymouth, *CA Ultimate Legacy

14.W/T English Pleasure 12 & Under:
1st Place: Crystal Clukey 11, St. Albans, *Sugar
2nd Place: Ashley Chabot 11, Dexter, *Princess Wendy
3rd Place: Jordyn Roy 8, Corinth, *Lucky

15.W/T English Pleasure 13-17:
1st Place: Sarah Wyman 15, Dexter *Count Bey Sudan
2nd Place: Michia McKusick 17, Dexter, *Mistyblue Star Dust
3rd Place: Kim Deroiser, 14, Dexter, *Miss Anny Dash
4th Place: Brittany Currier 15, Ripley, *Peekin' Atcha

16.W/T English Pleasure 18 & Over: No Entries

17. English Pleasure 12 & Under:
1st Place: Jordan Colby 11, Plymouth, *Bonnie Rose Eagle
2nd Place: Megyn Beyer 11, Levant, *Foxey Anna
3rd Place: Dyanne Gillespie-Regan 11, Guilford, *Dancers Dream Girl
4th Place: Monica Fettinger 12, Exeter, *Yukon Louie
5th Place: Chelsea Lanpher 12, Bradford, *B.P.'s Wildfire Remi

18. English Pleasure 13-17:
1st Place: Megan Lanpher 16, Bradford, *Leeza
2nd Place: Kristen Lane 16, Glenburn, *Knock em' Dead
3rd Place: Stephanie Scott 14, Stetson, *Miss Anny Dash
4th Place: Danielle McLaughlin 14, Hermon, *Dani's Lucky Charm
5th Place: Bryanne Clawson 13, Monson, *What an Additude

19. English Pleasure 18 & Over:
1st Place: Erika Davis, Plymouth, *CA Ultimate Legacy

20. Equitation Over Fences Crossrails W/T (all age groups):
1st Place: Kim Deroiser, 14, Dexter, *Miss Anny Dash
2nd Place: Jordan Colby 11, Plymouth, *Bonnie Rose Eagle
3rd Place Ashley Chabot 11, Dexter, *Princess Wendy
4th Place: Brittany Currier 15, Ripley, *Peekin' Atcha
5th Place: Crystal Clukey 11, St. Albans, *Sugar

21. Equitation Over Fences Crossrails:
1st Place: Danielle McLaughlin 14, Hermon, *Dani's Lucky Charm
2nd Place: Stephanie Scott 14, Stetson, *Miss Anny Dash
3rd Place: Kristen Lane 16, Glenburn, *Knock em' Dead
4th Place: Monica Fettinger 12, Exeter, *Yukon Louie

22. Equitation Over Fences Intermediate 2':
1st Place: Megyn Beyer 11, Levant, *Foxey Anna
2nd Place: Bryanne Clawson 13, Monson, *What an Additude

23. Equitation Over Fences Intermediate 2'6":
1st Place: Dyanne Gillespie-Regan 11, Guilford, *Dancers Dream Girl
2nd Place: Chelsea Lanpher 12, Bradford, *B.P.'s Wildfire Remi

24. Pleasure Driving:
1st Place: Brittany Currier 15, Ripley, *Peekin' Atcha

25. Costume Class:
1st Place: Michia McKusick 17, Dexter, *Mistyblue Star Dust
2nd Place: Megyn Beyer 11, Levant, *Foxey Anna
3rd Place: Dyanne Gillespie-Regan 11, Guilford, *Dancers Dream Girl
4th Place: Crystal Clukey 11, St. Albans, *Sugar
5th Place: Sarah Wyman 15, Dexter *Count Bey Sudan

26. W/T Western Equitation 12 & Under:
1st Place: Crystal Clukey 11, St. Albans, *Sugar
2nd Place: Ryan Chabot 9, Dexter, *Yukon Louie
3rd Place: Ashley Chabot 11, Dexter, *Princess Wendy

27. W/T Western Equitation 13-17:
1st Place: Brittany Currier 15, Ripley, *Peekin' Atcha
2nd Place: Deanna Fletcher 15, Harland, *Nor Fleeting Jet
3rd Place: Michia McKusick 17, Dexter, *Mistyblue Star Dust
4th Place: Sarah Wyman 15, Dexter *Count Bey Sudan
5th Place: Kim Deroiser, 14, Dexter, *Miss Anny Dash

28. W/T Western Equitation 18 & Over:
1st Place: Brandy Olsen, Dexter, OSB Shasta Dream Man
2nd Place: Vicki Moirs, Hermon, *Goldie
3rd Place: April Snapp, Athens *Fantastic Finish

29. Western Equitation 12 & Under:
1st Place: Monica Fettinger 12, Exeter, *Yukon Louie
2nd Place: Megyn Beyer 11, Levant, *Foxey Anna
3rd Place: Chelsea Lanpher 12, Bradford, *B.P.'s Wildfire Remi
4th Place: Dyanne Gillespie-Regan 11, Guilford, *Dancers Dream Girl

30.Western Equitation 13-17:
1st Place: Danielle McLaughlin 14, Hermon, *Dani's Lucky Charm
2nd Place: Stephanie Scott 14, Stetson, *Miss Anny Dash
3rd Place: Nicole Harvey 17, Kenduskeag, *Jess Robin
4th Place: Bryanne Clawson 13, Monson, *What an Additude
5th Place: Megan Lanpher 16, Bradford, *Leeza

31.Western Equitation 18 & Over:
1st Place: Sarah Hanscome, Ripley, *Jubo
2nd Place: Erika Davis, Plymouth, *CA Ultimate Legacy
3rd Place: Amie Smith, Dexter, *Ides Be Classic
4th Place: Ashley Blether 18, Plymouth, * Rosie

32.W/T Western Pleasure 12 & Under:
1st Place: Crystal Clukey 11, St. Albans, *Sugar
2nd Place: Ashley Chabot 11, Dexter, *Princess Wendy

33.W/T Western Pleasure 13-17:
1st Place: Kim Deroiser, 14, Dexter, *Miss Anny Dash
2nd Place: Michia McKusick 17, Dexter, *Mistyblue Star Dust
3rd Place: Deanna Fletcher 15, Harland, *Nor Fleeting Jet
4th Place: Sarah Wyman 15, Dexter *Count Bey Sudan
5th Place: Brittany Currier 15, Ripley, *Peekin' Atcha

34.W/T Western Pleasure 18 & Over:
1st Place: Vicki Moirs, Hermon, *Goldie
2nd Place: Brandy Olsen, Dexter, OSB Shasta Dream Man
3rd Place: April Snapp, Athens *Fantastic Finish

35. Western Pleasure 12 & Under:
1st Place: Megyn Beyer 11, Levant, *Foxey Anna
2nd Place: Dyanne Gillespie-Regan 11, Guilford, *Dancers Dream Girl
3rd Place: Monica Fettinger 12, Exeter, *Yukon Louie
4th Place: Chelsea Lanpher 12, Bradford, *B.P.'s Wildfire Remi

36.Western Pleasure 13-17:
1st Place: Kristen Lane 16, Glenburn, *Knock em' Dead
2nd Place: Megan Lanpher 16, Bradford, *Leeza
3rd Place: Danielle McLaughlin 14, Hermon, *Dani's Lucky Charm
4th Place: Stephanie Scott 14, Stetson, *Miss Anny Dash
5th Place: Nicole Harvey 17, Kenduskeag, *Jess Robin

37.Western Pleasure 18 & Over:
1st Place: Amie Smith, Dexter, *Ides Be Classic
2nd Place: Ashley Blether 18, Plymouth, * Rosie
3rd Place: Erika Davis, Plymouth, *CA Ultimate Legacy
4th Place: Sarah Hanscome, Ripley, *Jubo

38. Command Class:
1st Place: Sarah Hanscome, Ripley, *Jubo
2nd Place: Amie Smith, Dexter, *Ides Be Classic

39. Parade Class:
1st Place: Sarah Wyman 15, Dexter *Count Bey Sudan
2nd Place: Brittany Currier 15, Ripley, *Peekin' Atcha
3rd Place: Crystal Clukey 11, St. Albans, *Sugar
4th Place: : Megyn Beyer 11, Levant, *Foxey Anna
5th Place: Brandy Olsen, Dexter, *OSB Shasta Dream Man

40. Grooms Class:
1st Place: Lynn McKusick, Dexter, *Mistyblue Star Dust,
2nd Place: Jim Beyer, Levant, *Foxey Anna
3rd Place: Matt McKusick, Dexter, Count Bey Sudan

41. Pole Bending:
1st Place: Monica Fettinger 12, Exeter, *Yukon Louie
2nd Place: Chelsea Lanpher 12, Bradford, *B.P.'s Wildfire Remi & Bryanne Clawson 13, Monson, *What an Additude
3rd Place: Dyanne Gillespie-Regan 11, Guilford, *Dancers Dream Girl
4th Place: Erika Davis, Plymouth, *Rosie
5th Place: Danielle McLaughlin 14, Hermon, *Dani's Lucky Charm

42. Flag Race:
1st Place: Dyanne Gillespie-Regan 11, Guilford, *Dancers Dream Girl
2nd Place: Erika Davis, Plymouth, *Rosie
3rd Place: Chelsea Lanpher 12, Bradford, *B.P.'s Wildfire Remi
4th Place: Danielle McLaughlin 14, Hermon, *Dani's Lucky Charm

43. Egg & Spoon:
1st Place: Monica Fettinger 12, Exeter, *Yukon Louie
2nd Place: Erika Davis, Plymouth, *Rosie
3rd Place: Danielle McLaughlin 14, Hermon, *Dani's Lucky Charm
4th Place: Amie Smith, Dexter, *Jimmy Smith

DAY END AWARDS WERE PRESENTED AS FOLLOWS:
HALTER CHAMPION - Amie Smith, Dexter, *Ides Be Classic
RESERVE CHAMPION - Sarah Hanscome, Ripley, *Jubo
OPEN CHAMPION - Brittany Currier 15, Ripley, *Peekin' Atcha
RESERVE CHAMPION - Megyn Beyer 11, Levant, *Foxey Anna
WALK/TROT 12 & UNDER CHAMPION - Crystal Clukey 11, St. Albans, *Sugar
RESERVE CHAMPION - Ashley Chabot 11, Dexter, *Princess Wendy
WALK/TROT 13-17 CHAMPION - BKim Deroiser, 14, Dexter, *Miss Anny Dash
RESERVE CHAMPION - Michia McKusick 17, Dexter, *Mistyblue Star Dust
WALK/TROT 18 & OVER CHAMPION - Vicki Moirs, Hermon, *Goldie
RESERVE CHAMPION - Brandy Olsen, Dexter, *OSB Shasta Dream Man
WALK/TROT/CANTER 12 & UNDER CHAMPION - Megyn Beyer 11, Levant *Foxie Anna
RESERVE CHAMPION - Dyanne Gillespie-Regan 11, Guilford, *Dancers Dream Girl
WALK/TROT/CANTER 13-17 CHAMPION - Stephanie Scott 14, Stetson, *Miss Anny Dash
RESERVE CHAMPION - Kristen Lane 16, Glenburn, *Knock em' Dead
WALK/TROT/CANTER 18 & OVER CHAMPION - Amie Smith, Dexter, *Ides Be Classic
RESERVE CHAMPION - Erika Davis, Plymouth, *CA Ultimate Legacy
THE TOWN OF DEXTER, SPONSORS, NCRC OFFICERS, ANY OF ITS MEMBERS, AND SHOW PERSONNEL WILL NOT BE RESPONSIBLE FOR ANY ACCIDENT WHICH MAY OCCUR TO ANY RIDER, DRIVER, GROOM OR ATTENDANT, SPECTATOR, ANIMAL OR EQUIPMENT AT THE SHOW. NOR, BE RESPONSIBLE FOR LOSS OR DESTRUCTION OF ANY PROPERY OR EQUIPMENT DAMAGES TO OR BY ANIMALS ON THE SHOW GROUNDS.
PARTICIPANTS RIDE AT THEIR OWN RISK.

Photo Pages: 1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 ! 7 ! 8 ! 9 ! 10 ! 11 ! 12 ! 13 ! 14

BACK Home Shows & more Meetings & Events News Index Email Page Print Page

Copyright 2002-09, North Country Riding Club, All Rights Reserved
Page design by Judy Craig Consulting~ Updated: