Seal of NCRC
HOME
SHOWGROUNDS: Area Map & Directions
2003 Show Dates
News & Press Releases
June 2003 Show Photos
June 08, 2003
NCRC Equitation Ribbon Show
Judge: Jayne Gray
Registration Forms, Membership Application, Show Guidelines, and more!!
Area Map & Directions
SHOWGROUNDS:
NCRC Ring at Bud Ellms Field
SHOWS & EVENTS:
Dates & Class Lists
For more information on the club or upcoming events/meetings,
email info@DexterRidingClub.com
* 2003 NCRC MEMBERS
Day-End & Year-End Awards

NCRC June 8 2003, Ribbon Equitation Horse Show Results

1. Western Halter Horse Open
First Place: Deanna Fletcher 16, Hartland Nor Fleeting Jet
Second: Theresa Glidden 29, Sebec Rusty's Cash Bar
Third: Michia McKusick 18, Dexter Js Jazzs Last Dance
Fourth: Mary-Beth Flanders 22, Stetson Studly Dudley
Fifth: Brittany Currier 16, Ripley Peekin' Atcha
Sixth: Jordan Colby 13, Plymouth Bonnie Rose

2. Colts and Fillies (horses two and under)
No Entries

3. Grooming (12 and under)
First Place: Cassandra Collins 8, Hudson SR Valarice
Second: Ashley Chabot 11, Dexter Princess Wendy
Third: Phoebe Kelley 9, Glenburn Macho My Man
Fourth: MacKenzie McKusick 6, Dexter Goodtime Party Girl
Fifth: Makayla Smith 4, Dexter MistyBlue Mystique
Sixth: Monica Fettinger 12, Exeter Yukon Louie

4. In Hand Horse Open
First Place: Sarah Wyman 16, Dexter Count Bey Sudan
Second: Deanna Fletcher 16, Hartland Nor Fleeting Jet
Third: Gloria Bagley, Harmony AHF Van Derus
Fourth: Mary-Beth Flanders 22, Stetson - Studly Dudley
Fifth: Theresa Glidden 29, Sebec Rusty's Cash Bar
Sixth: K.C. Malicky 14, Alton Doctors Double

5. Showmanship (13 17)
First Place: Brittany Currier 16, Ripley Peekin' Atcha
Second: Deanna Fletcher 16, Hartland Nor Fleeting Jet
Third: Jordan Colby 13, Plymouth Bonnie Rose
Fourth: Katie Giles 16, Garland Star's Breezy Boy
Fifth: Kim Derosier 15, Dexter Toby
Sixth: Megan Lanpher 17, Bradford Daphne

6. Showmanship (18 and over)
First Place: Theresa Glidden 29, Sebec Rusty's Cash Bar
Second: Vicki Moirs, Hermon - Goldie
Third: Mary-Beth Flanders 22, Stetson - Studly Dudley
Fourth: Michia McKusick 18, Dexter Js Jazzs Last Dance
Fifth: Gloria Bagley, Harmony - AHF Van Derus
Sixth: Donna Bernadini, Hudson SR Valarice

7. Lunge Line (horses 4 and under)
First Place: Michia McKusick 18, Dexter Js Jazzs Last Dance
Second: Rebecca White 23, Charleston Midnight Star

8. Leadline 8 yrs. & Under
First Place: Makayla Smith 4, Dexter MistyBlue Mystique
Second Place: Morgan Smith 1, Dexter - Goldie
Third Place: Chloe Chevoit 3, Princess Wendy
Fourth Place: Cassandra Collins 8, Hudson SR Valarice

9. W/T English Equitation (12 and under)
First Place: Megyn Beyer 12, Levant Follow My Shadow
Second: Casey McElvain 12, Levant - Kaitee
Third: Ashley Chabot 11, Dexter Princess Wendy
Fourth: Phoebe Kelley 9, Glenburn Macho My Man
Fifth: Kayla Holmes 11, Bangor Lucky
Sixth: Megan Stratton 10, Pittsfield Bittersweet Victory

10. W/T English Equitation (13 and over)
First Place: Sarah Wyman 16, Dexter Count Bey Sudan
Second: Jordan Colby 13, Plymouth Bonnie Rose
Third: Michia McKusick 18, Dexter Js Jazzs Last Dance
Fourth: Kim Derosier 15, Dexter Toby
Fifth: Debby Storman, Ellsworth Tia's White Diamond
Sixth: Donna Bernadini Hudson SR Valarice

11. English Equitation (12 and under)
First Place: Monica Fettinger 12, Exeter Yukon Louie
Second: Crystal Clukey 12, Dexter Miss Wind In The Pines
Third: Dyanne Gillespie 12, Guilford - Come Dance With Me
Fourth: Danielle Sylvester 11, Exeter Bittersweet Victory

12. English Equitation (13 17)
First Place: Aimee Storman 15, Ellsworth M.L. Persuit
Second: Katie Giles 16, Garland Star's Breezy Boy
Third: K.C. Malicky 14, Alton Doctors Double
Fourth: Brittany Currier 16, Ripley Peekin' Atcha
Fifth: Megan Lanpher 17, Bradford Daphne

13. English Equitation (18 and over)
First Place: Angela Snow 24, Dover-Foxcroft - Mandarin
Second: Theresa Glidden 29, Sebec Rusty's Cash Bar
Third: Mary-Beth Flanders 22, Stetson - Studly Dudley

14. W/T English Pleasure (12 and under)
First Place: Kayla Holmes 11, Bangor Lucky
Second: Megan Stratton 10, Pittsfield Bittersweet Victory
Third: Ashley Chabot 11, Dexter Princess Wendy
Fourth: Casey McElvain 12, Levant - Kaitee
Fifth: Phoebe Kelley 9, Glenburn Macho My Man

15. W/T English Pleasure (13 and over)
First Place: Donna Bernadini, Hudson SR Valarice
Second: Kim Derosier 15, Dexter Toby
Third: Jordan Colby 13, Plymouth Bonnie Rose
Fourth: Sarah Wyman 16, Dexter Count Bey Sudan
Fifth: Debby Storman, Ellsworth Tia's White Diamond
Sixth: Michia McKusick 18, Dexter Js Jazzs Last Dance

16. English Pleasure (12 and under)
First Place: Monica Fettinger 12, Exeter Yukon Louie
Second: Crystal Clukey 12, Dexter Miss Wind In The Pines
Third: Dyanne Gillespie 12, Guilford - Come Dance With Me
Fourth: Danielle Sylvester 11, Exeter Bittersweet Victory

17. English Pleasure (13 17)
First Place: Katie Giles 16, Garland Star's Breezy Boy
Second: Brittany Currier 16, Ripley Peekin' Atcha
Third: Megan Lanpher 17, Bradford Daphne
Fourth: K.C. Malicky 14, Alton Doctors Double
Fifth: Aimee Storman 15, Ellsworth M.L. Persuit
Sixth: Chelsea Lanpher 13, Bradford B.P.'s Wild Fire Remi

18. English Pleasure (18 and over)
First Place: Theresa Glidden 29, Sebec Rusty's Cash Bar
Second: Angela Snow 24, Dover-Foxcroft - Mandarin
Third: Mary-Beth Flanders 22, Stetson - Studly Dudley

19. W/T 18 Crossrails (open)
First Place: Megyn Beyer 12, Levant Follow My Shadow
Second: Casey McElvain 12, Levant - Kaitee
Third: Ashley Chabot 11, Dexter Princess Wendy
Fourth: Megan Stratton 10, Pittsfield Bittersweet Victory

20. Equitation Over Fences Beginner 18 (open)
First Place: Megan Lanpher 17, Bradford Daphne
Second: Danielle Sylvester 11, Exeter Bittersweet Victory
Third: Crystal Clukey 12, Dexter Miss Wind In The Pines
Fourth: Monica Fettinger 12, Exeter Yukon Louie
Fifth: Brittany Currier 16, Ripley Peekin' Atcha

21. Equitation Over Fences Intermediate 2' (open)
First Place: Chelsea Lanpher 13, Bradford B.P.'s Wild Fire Remi
Second: Mary-Beth Flanders 22, Stetson - Studly Dudley

22. Equitation Over Fences Advanced 2'6 (open)
First Place: Dyanne Gillespie 12, Guilford - Come Dance With Me

23. Costume Class (open)
First Place: (Tie) Makayla Smith 4, Dexter Goldie ** MacKenzie McKusick 6, Dexter Goodtime Party Girl
Second: (Tie) Jordan Colby 13, Plymouth Bonnie Rose ** Casey McElvain 12, Levant - Kaitee
Third: (Tie) Ashley Chabot 11, Dexter Princess Wendy ** Robert & Rachel Maynard, Cambridge Itty Bitts
Fourth: (Tie) Phoebe Kelley 9, Glenburn Macho My Man ** Crystal Clukey 12, Dexter Miss Wind In The Pines
Fifth: Michia McKusick 18, Dexter Js Jazzs Last Dance
Sixth: Danielle Slvester 11, Exeter Bittersweet Victory

24. Pleasure Driving (open)
First Place: Robert Maynard, Cambridge Itty Bitts
Second: Tim Briggs, Dexter - Jinger
Third: Brittany Currier 16, Ripley Peekin' Atcha
Fourth: Lynn & MacKenzie McKusick, Dexter Goodtime Party Girl

25. Pleasure Driving Obstacle Course
First Place: Patti Dowse, Cambridge Itty Bitts
Second: Robert Maynard, Cambridge Itty Bitts
Third: Lynn & MacKenzie McKusick, Dexter Goodtime Party Girl
Fourth: Clarissa Maynard 15, Cambridge Itty Bitts
Fifth: Rachel Maynard 13, Cambridge Itty Bitts
Sixth: Brittany & Guy Currier, Ripley Peekin' Atcha

26. Command Class (open)
First Place: Crystal Clukey 12, Dexter Miss Wind In The Pines
Second: Theresa Glidden 29, Sebec Rusty's Cash Bar
Third: Monica Fettinger 12, Exeter Yukon Louie
Fourth: K.C. Malicky 14, Alton Doctors Double
Fifth: Chelsea Lanpher 13, Bradford B.P.'s Wild Fire Remi
Sixth: Aimee Storman 15, Ellsworth M.L. Persuit

27. W/T/C Pattern (open)
First Place: Gloria Bagley, Harmony AHF Van Derus
Second: Theresa Glidden 29, Sebec Rusty's Cash Bar
Third: Aimee Storman 15, Ellsworth M.L. Persuit
Fourth: Megan Lanpher 17, Bradford Daphne
Fifth: Crystal Clukey 12, Dexter Miss Wind In The Pines
Sixth: Brittany Currier 16, Ripley Peekin' Atcha

28. Parade Class (open)
First Place: Sarah Wyman 16, Dexter Count Bey Sudan
Second: Jordan Colby 13, Plymouth Bonnie Rose
Third: Phoebe Kelley 9, Glenburn Macho My Man
Fourth: Gloria Bagley, Harmony AHF Van Derus
Fifth: Brittany Currier 16, Dexter Peekin' Atcha
Sixth: Crystal Clukey 12, Dexter - Miss Wind In The Pines

29. W/T Western Equitation (12 and under)
First Place: Phoebe Kelley 9, Glenburn Macho My Man
Second: Ashley Chabot 11, Dexter Princess Wendy
Third: Robert Maynard, Cambridge Itty Bitts

30. W/T Western Equitation (13 and over)
First Place: Jordan Colby 13, Plymouth Bonnie Rose
Second: Sarah Wyman 16, Dexter Count Bey Sudan
Third: April Snapp 29, Harmony Fantastic Finish
Fourth: Kim Derosier 15, Dexter Toby

31. Western Equitation (12 and under)
First Place: Monica Fettinger 12, Exeter Yukon Louie
Second: Crystal Clukey 12, Dexter Miss Wind In The Pines

32. Western Equitation (13 17)
First Place: Katie Giles 16, Garland Star's Breezy Boy
Second: Megan Lanpher 17, Bradford Daphne
Third: Aimee Storman 15, Ellsworth M.L. Persuit
Fourth: Brittany Currier 16, Ripley Peekin' Atcha
Fifth: K.C. Malicky 14, Alton Doctors Double
Sixth: Deanna Fletcher 16, Hartland Nor Fleeting Jet

33. Western Equitation (18 and over)
First Place: Theresa Glidden 29, Sebec Rusty's Cash Bar
Second: Gloria Bagley, Harmony AHF Van Derus

34. W/T Western Pleasure (12 and under)
First Place: Ashley Chabot 11, Dexter Princess Wendy
Second: Phoebe Kelley 9, Glenburn Macho My Man
Third: Robert Maynard, Cambridge Itty Bitts

35. W/T Western Pleasure (13 and over)
First Place: Vicki Moirs, Hermon - Goldie
Second: Kim Derosier 15, Dexter Toby
Third: Jordan Colby 13, Plymouth Bonnie Rose
Fourth: April Snapp 29, Harmony Fantastic Finish
Fifth: Debby Storman, Ellsworth Tia's White Diamond
Sixth: Sarah Wyman 16, Dexter Count Bey Sudan

36. Western Pleasure (12 and under)
First Place: Crystal Clukey 12, Dexter Miss Wind In The Pines
Second: Monica Fettinger 12, Exeter Yukon Louie

37. Western Pleasure (13-17)
First Place: Katie Giles 16, Garland Star's Breezy Boy
Second: Megan Lanpher 17, Bradford Daphne
Third: Aimee Storman 15, Ellsworth M.L. Persuit
Fourth: Brittany Currier 16, Ripley Peekin' Atcha
Fifth: K.C. Malicky 14, Alton Doctors Double
Sixth: Chelsea Lanpher 13, Bradford B.P.'s Wild Fire Remi

38. Western Pleasure (18 and over)
First Place: Theresa Glidden 29, Sebec Rusty's Cash Bar
Second: Gloria Bagley, Harmony AHF Van Derus

39. Grooms Class (open to people who have not entered/registered for any class)
First Place: Mark Blethan Our Two Eyed Karen
Second: Guy Currier, Ripley Peekin' Atcha

Division Day End Awards

Open Champion: (Tie) Crystal Clukey 12, Dexter Miss Wind In The Pines
Theresa Glidden 29, Sebec Rusty's Cash Bar
Gloria Bagley, Harmony AHF Van Derus

Open Reserve Champion: (Tie) Sarah Wyman 16, Dexter Count Bey Sudan
Brittany Currier 16, Ripley Peekin' Atcha
Robert Maynard, Cambridge Itty Bitts

Halter Champion: Deanna Fletcher 16, Hartland Nor Fleeting Jet
Halter Reserve Champion: Michia McKusick 18, Dexter Js Jazzs Last Dance

W/T 12 & Under Champion: Ashley Chabot 11, Dexter Princess Wendy
W/T 12 & Under Reserve Champion: Phoebe Kelley 9, Glenburn - Macho My Man

W/T 13 & Over Champion: Jordan Colby 13, Plymouth Bonnie Rose
W/T 13 & Over Reserve Champion: Kim Derosier 15, Dexter Toby

12 & Under Champion: Monica Fettinger 12, Exeter Yukon Louie
12 & Under Reserve Champion: Crystal Clukey 12, Dexter Miss Wind In The Pines

13 17 Champion: Katie Giles 16, Garland Star's Breezy Boy
13 17 Reserve Champion: Megan Lanper 17, Bradford Daphne

18 & Over Champion: Theresa Glidden 29, Sebec - Rusty's Cash Bar
18 & Over Reserve Champion: Mary-Beth Flanders 22, Stetson - Stetson - Studly Dudley

THE TOWN OF DEXTER, SPONSORS, NCRC OFFICERS, ANY OF ITS MEMBERS, AND SHOW PERSONNEL WILL NOT BE RESPONSIBLE FOR ANY ACCIDENT WHICH MAY OCCUR TO ANY RIDER, DRIVER, GROOM OR ATTENDANT, SPECTATOR, ANIMAL OR EQUIPMENT AT THE SHOW. NOR, BE RESPONSIBLE FOR LOSS OR DESTRUCTION OF ANY PROPERY OR EQUIPMENT DAMAGES TO OR BY ANIMALS ON THE SHOW GROUNDS.
PARTICIPANTS RIDE AT THEIR OWN RISK.

BACK Home Shows & more Meetings & Events News Index Email Page Print Page

Copyright 2002-09, North Country Riding Club, All Rights Reserved
Page design by Judy Craig Consulting~ Updated: