Seal of NCRC
HOME
News & Press Releases
Riding Club Photo Album
Bicentennial Horse Show Results
June Show Photos
June 09, 2002
Bud Ellms Field, Dexter *** Rain or Shine
Thorntons
Ring Master: Molly Thorton & Judge: Sherry Thorton
Registration Forms, Membership Application, Show Guidelines, and more!!
Area Map & Directions
SHOWGROUNDS:
NCRC Ring at Bud Ellms Field
SHOWS & EVENTS:
Dates & Class Lists
For more information on the club or upcoming events/meetings,
email info@DexterRidingClub.com

NCRC June Horse Show a great success
DEXTER - The North Country Riding Club, which is only a little over a year old, welcomed 44 entries & over 31 Horses, several spectators, & volunteers from all over the State of Maine, for a great Sunday afternoon on June 9th. The Judge & Ringmaster was the Mother/Daughter Team Judge Sherry Thornton and Ringmaster Molly Thornton, who not only judged the classes, but also gave words of encouragement and helpful hints to the less experienced riders.

NCRC volunteers as well as Fire Chief Melvin Wyman of Dexter Fire Department, the DRHS Football Boosters Cook Team, and spectators were on hand helping to make the day such a success.

NCRC's next meeting will be June 26, 7:00p.m. at the Abbott Memorial Library in Dexter. Their next Horse Show will be held on July 21st 8:00a.m., with the trophy show on August 4th, 2002 at the NCRC showgrounds, Zions Hill Rd. Bud Elms Field, Dexter.

If you would like additional information on our events and membership please feel free to contact Amie Smith 924-7185 or email info@DexterRidingClub.com or drop by their website for all this years shows, NCRC Rules & Regulations, Judges Guidelines, news and photo gallerys.

The results of the June 9th are as follows:
1. In Hand Horse Open
1st Place - Heidi Rogers - Fairlanes Prophet, Garland
2nd Place - Donna Bernadini - SR Valarice, Hudson
3rd Place - Joshua Casey 14, - Rio, St. Albans
4th Place - Sarah Wyman 15, - Count Bey Sudan, Dexter
5th Place - Ashley Chabot 10, - Wendy, Dexter

2. Grooming 12 & Under
1st Place - Chelsea Lanpher 12, - BP's Wildfire Remi, Bradford
2nd Place - Cassandra Collins 7, - SR Valarice, Bangor
3rd Place - Kayla Holmes 10, - Lucky, Bangor
4th Place - Dyanne Gillespie Regan 11, - Dancers Dream Girl, Guilford
5th Place - Mackenzie McKusick 5, - Goodtime Party Girl, Dexter

3. Showmanship 13-17
1st Place - Joshua Casey 14, - Rio, St. Albans
2nd Place - Michia McKusick 17, - Misty Blue Star Dust, Dexter
3rd Place - Brittany Currier 15, - Peekin Atcha, Ripley
4th Place - Brianne Clawson 13, - Bold & Easy, Monson
5th Place - Sarah Wyman 15, - Count Bey Sudan, Dexter

4. Showmanship 18 & Over
1st Place - Heidi Rogers, - Fairlanes Prophet, Garland
2nd Place - Donna Bernadini, - SR Valarice, Hudson
3rd Place - Eva Peach 28, - Molly, Garland

**Showmanship Challenge**
Champion - Michia McKusick 17, - Misty Blue Star Dust, Dexter
Reserve Champion - Joshua Casey 14, - Rio, St. Albans
Third - Donna Bernadini, - SR Valarice, Hudson
Forth - Heidi Rogers, - Fairlanes Prophet, Garland

5. Western Halter Horse Open
1st Place - Michia McKusick 17, - Misty Blue Star Dust, Dexter
2nd Place- Joshua Casey 14, - Rio, St. Albans
3rd Place - Brittany Currier 15, - Peekin Atcha, Ripley

6. Leadline 8yrs. & Under
1st Place - Cassandra Collins 7, - SR Valarice, Bangor
2nd Place - Mackenzie McKusick 5, - Goodtime Party Girl, Dexter
3rd Place - Makayla Smith 3, - Goldie, Dexter
4th Place - Zachery Wentworth 1, - Tiger, St. Albans

7. Lune Line Open
1st Place - Heidi Rogers, - Fairlanes Prophet, Garland
2nd Place - Kimberly Derosier 14, - Miss Anny Dash, Dexter
3rd Place - Michia McKusick 17, - Misty Blue Star Dust, Dexter

8. Walk/Trot English Equitation 12 & Under
1st Place - Ashley Chabot 10, - Wendy, Dexter
2nd Place - Kayla Homes 10, - Lucky, Bangor
3rd Place - Phoebe Kelley 8, - Oreo, Glenburn

9. Walk/Trot English Equitation 13-17
1st Place - Megan Lawler 14, - Toe Eyed Comanche, Pittsfield
2nd Place - Megan Lanpher 16, Leeza, Bradford
3rd Place - Sarah Wyman 15, - Count Bey Sudan, Dexter
4th Place - Michia McKusick 17, - Misty Blue Star Dust, Dexter
5th Place - Brittany Currier 15, - Peekin Atcha, Ripley

10. Walt/Trot English Equitation 18 & Over
1st Place - Heidi Rogers, - Fairlanes Prophet, Garland
2nd Place - Eva Peach 28, - Molly, Garland
3rd Place - Debbie Storman, - Ruby Tuesday, Ellsworth

11. English Equitation 12 & Under
1st Place - Megan Beyer 11, - Foxy, Levant
2nd Place - Chelsea Lanpher 12, - BP's Wildfire Remi, Bradford
3rd Place - Monica Fettinger 11, - Luckey Day, Exeter
4th Place - Dyanne Gillespie Regan 11, - Dancers Dream Girl, Guilford

12. English Equitation 13-17
1st Place - Aimee Stormann 14, - Bar O From The Moon, Ellsworth
2nd Place - Danielle McLaughlin 14, - Show Me The Way Home Max, Exeter
3rd Place - Brianne Clawson 13, - Bold & Easy, Monson

13. English Equitation 18 & Over
1st Place - Carol Mace, - Dream Weaver, Shirley

14. Walk/Trot English Pleasure 12 & Under
1st Place - Ashley Chabot 10, - Wendy, Dexter
2nd Place - Phoebe Kelley 8, - Oreo, Glenburn
3rd Place - Kayla Homes 10, - Lucky, Bangor

15. Walk/Trot English Pleasure 13-17
1st Place - Kristen Lane 16, - Daphne Glenburn
2nd Place - Brittany Currier 15, - Peekin Atcha, Ripley
3rd Place - Sarah Wyman 15, - Count Bey Sudan, Dexter
4th Place - Michia McKusick 17, - Misty Blue Star Dust, Dexter
5th Place - Megan Lanpher 16, - Leeza, Bradford

16. Walt/Trot English Pleasure 18 & Over
1st Place - Eva Peach 28, - Molly, Garland
2nd Place - Heidi Rogers, - Fairlanes Prophet, Garland
3rd Place - Kristy Larson Burns 27, - Practical Magic, Greenville
4th Place. - Debbie Storman, - Ruby Tuesday, Ellsworth

17. English Pleasure 12 & Under
1st Place - Monica Fettinger 11, - Luckey Day, Exeter
2nd Place - Megan Beyer 11, - Foxy, Levant
3rd Place - Chelsea Lanpher 12, - BP's Wildfire Remi, Bradford
4th Place - Dianne Gillespie Regan 11, - Dancers Dream Girl, Guilford

18. English Pleasure 13-17
1st Place - Aimee Stormann 14, - Bar O From The Moon, Ellsworth
2nd Place - Brianne Clawson 13, - Bold & Easy, Monson
3rd Place - Danielle McLaughlin 14, - Show Me The Way Home Max, Exeter

19. English Pleasure 18 & Over
1st Place - Carol Mace, -Dream Weaver, Shirley

20. Equitation Over Fences Crossrails Walk/Trot
1st Place - Brittany Currier 15, - Peekin Atcha, Ripley
2nd Place - Ashley Chabot 10, - Wendy, Dexter
3rd Place - Kristen Lane 16, - Daphne Glenburn

21. Equitation Over Fences Crossrails
1st Place - Dyanne Gillespie Regan 11, - Dancers Dream Girl, Guilford
2nd Place - Monica Fettinger 11, - Luckey Day, Exeter
3rd Place - Chelsea Lanpher 12, - BP's Wildfire Remi, Bradford
4th Place - Kristy Larson Burns 27, - Practical Magic, Greenville
5th Place - Carol Mace - - Dream Weaver, Shirley

22. Equitation Over Fences Intermediate 2'
1st Place - Aimee Stormann 14, - Bar O From The Moon, Ellsworth

23. Equitation Over Fences Intermediate 2'6"
All entries Disqualified/Off Course

24. Pleasure Driving
1st Place - Brittany Currier 15, - Peekin Atcha, Ripley 25. Costume Class
1st Place - Michia McKusick 17, - Misty Blue Star Dust, Dexter
2nd Place - Sarah Wyman 15, - Count Bey Sudan, Dexter
3rd Place - Mackenzie McKusick 5, - Goodtime Party Girl, Dexter
4th Place - Donna Bernadini, - SR Valarice, Hudson
5th Place - Phoebe Kelley 8, - Oreo, Glenburn

26. Walk/Trot Western Equitation 12 & Under
1st Place - Phoebe Kelley 8, - Oreo, Glenburn
2nd Place - Kayla Homes 10, - Lucky, Bangor
3rd Place - Ashley Chabot 10, - Wendy, Dexter
4th Place - Ryan Chabot 9, Yukom Louie, Dexter

27. Walk/Trot Western Equitation 13-17
1st Place - Sarah Wyman 15, - Count Bey Sudan, Dexter
2nd Place - Megan Lawler 14, Toe Eyed Comanche, Pittsfield
3rd Place - Kristen Lane 16, Daphne Glenburn
4th Place - Brittany Currier 15, - Peekin Atcha, Ripley
5th Place - Michia McKusick 17, - Misty Blue Star Dust, Dexter

28. Walk/Trot Western Equitation 18 & Over
1st Place - Donna Bernadini - SR Valarice, Hudson

29. Western Equitation 12 & Under
1st Place - Dyanne Gillespie Regan 11, - Dancers Dream Girl, Guilford
2nd Place - Megan Beyer 11, Foxy, Levant
3rd Place - Monica Fettinger 11, - Luckey Day, Exeter
4th Place - Chelsea Lanpher 12, - BP's Wildfire Remi, Bradford

30. Western Equitation 13-17
1st Place - Danielle McLaughlin 14, Show Me The Way Home Luck, Carmel
2nd Place - Brianne Clawson 13, - Bold & Easy, Monson
3rd Place - Aimee Stormann 14, Bar O From The Moon, Ellsworth

31. Western Equitation 18 & Over
1st Place. - Marge Sawtelle, Blaze Around Me, Corinna

32. Walk/Trot Western Pleasure 12 & Under
1st Place - Kayla Homes 10, - Lucky, Bangor
2nd Place - Ashley Chabot 10, - Wendy, Dexter
3rd Place - Ryan Chabot 9, - Yukon Louie, Dexter
4th Place - Phoebe Kelley 8, - Oreo, Glenburn

33. Walk/Trot Western Pleasure 13-17
1st Place - Megan Lawler 14, - Toe Eyed Comanche, Pittsfield
2nd Place - Brittany Currier 15, - Peekin Atcha, Ripley
3rd Place - Sarah Wyman 15, - Count Bey Sudan, Dexter
4th Place - Kristen Lane 16, - Daphne Glenburn
5th Place - Megan Lanpher 16, - Leeza, Bradford

34. Walk/Trot Western Pleasure 18 & Over
1st Place - Donna Bernadini - - SR Valarice, Hudson

35. Western Pleasure 12 & Under
1st Place - Megan Lawler 14, - Toe Eyed Comanche, Pittsfield
2nd Place - Monica Fettinger 11, - Luckey Day, Exeter
3rd Place - Chelsea Lanpher 12, - BP's Wildfire Remi, Bradford
4th Place - Dyanne Gillespie Regan 11, - Dancers Dream Girl, Guilford

36. Western Pleasure 13-17
1st Place - Danielle McLaughlin 14, -Show Me The Way Home Luck, Carmel
2nd Place - Aimee Stormann 14, - Bar O From The Moon, Ellsworth
3rd Place - Brianne Clawson 13, - Bold & Easy, Monson

37. Western Pleasure 18 & Over
1st Place - Marge Sawtelle, - Blaze Around Me, Corinna
2nd Place - Nicole Wentworth 25, - Tiger, St. Albans

38. Command Class Open
1st Place - Debbie Stormann, - Ruby Tuesday, Ellsworth
2nd Place - Aimee Stormann 14, - Bar O From The Moon, Ellsworth

39. Parade Class
1st Place - Sarah Wyman 15, - Count Bey Sudan, Dexter
2nd Place - Brittany Currier 15, - Peekin Atcha, Ripley
3rd Place - Megan Beyer 11, - Foxy, Levant
4th Place - Michia McKusick 17, - Misty Blue Star Dust, Dexter
5th Place - Aimee Stormann 14, - Bar O From The Moon, Ellsworth

40. Grooms Class
1st Place - Kim Casey, - Rio, St. Albans
1st Place. - Jim Beyer, - Foxy, Levant
1st Place - Lynn McKusick, - Misty Blue Star Dust, Dexter
1st Place - Matt McKusick, - Count Bey Sudan, Dexter
1st Place - Amie Smith, Peekin Atcha', Dexter

41. Carrott Race
1st Place - Kim Casey, - Rio, St. Albans
2nd Place - Megan Beyer 11, - Foxy, Levant
3rd Place - Amie Smith, Peekin Atcha', Dexter
4th Place - Lynn McKusick, - Misty Blue Star Dust, Dexter

42. Keyhole Race
1st Place - Kim Casey, - Rio, St. Albans
2nd Place - Amie Smith, Peekin Atcha', Dexter
3rd Place - Nicole Wentworth, - Rio, St. Albans
4th Place - Lynn McKusick, - Misty Blue Star Dust, Dexter
5th Place - Megan Beyer 11, - Foxy, Levant

43. Cloverleaf Barrels
1st Place - Kim Casey, - Rio, St. Albans
2nd Place - Lynn McKusick, - Misty Blue Star Dust, Dexter
3rd Place - Amie Smith, Peekin Atcha', Dexter
4th Place - Nicole Wentworth, - Rio, St. Albans

DAY END AWARDS WERE PRESENTED AS FOLLOWS:
HALTER CHAMPION - Heidi Rogers, Fairlanes Prophet, Garland
RESERVE CHAMPION - Michia McKusick 17, Misty Blue Star Dust, Dexter
OPEN CHAMPION - Aimee Stormann 14, - Bar O From The Moon, Ellsworth
RESERVE CHAMPION - Dyanne Gillespie Regan 11, - Dancers Dream Girl, Guilford
WALK/TROT 12 & UNDER CHAMPION - Ashley Chabot 10, - Wendy, Dexter
RESERVE CHAMPION - Kayla Homes 10, - Lucky, Bangor
WALK/TROT 13-17 CHAMPION - Brittany Currier 15, - Peekin Atcha, Ripley
RESERVE CHAMPION - Sarah Wyman 15, - Count Bey Sudan, Dexter
WALK/TROT 18 & OVER CHAMPION - Heidi Rogers, - Fairlanes Prophet, Garland
RESERVE CHAMPION - Donna Bernadini - SR Valarice, Hudson
WALK/TROT/CANTER 12 & UNDER CHAMPION - Chelsea Lanpher 12, - BP's Wildfire Remi, Bradford
RESERVE CHAMPION - Monica Fettinger 11, - Luckey Day, Exeter
WALK/TROT/CANTER 13-17 CHAMPION - Aimee Stormann 14, - Bar O From The Moon, Ellsworth
CHAMPION - Danielle McLaughlin 14, - Show Me The Way Home Max, Exeter
WALK/TROT/CANTER 18 & OVER CHAMPION - Marge Sawtelle, - Blaze Around Me, Corinna
CHAMPION - Carol Mace, - Dream Weaver, Shirley

THE TOWN OF DEXTER, SPONSORS, NCRC OFFICERS, ANY OF ITS MEMBERS, AND SHOW PERSONNEL WILL NOT BE RESPONSIBLE FOR ANY ACCIDENT WHICH MAY OCCUR TO ANY RIDER, DRIVER, GROOM OR ATTENDANT, SPECTATOR, ANIMAL OR EQUIPMENT AT THE SHOW. NOR, BE RESPONSIBLE FOR LOSS OR DESTRUCTION OF ANY PROPERY OR EQUIPMENT DAMAGES TO OR BY ANIMALS ON THE SHOW GROUNDS.
PARTICIPANTS RIDE AT THEIR OWN RISK.

Photo Pages: 1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 ! 7 ! 8 ! 9 ! 10 ! 11 ! 12 ! 13 ! 14

BACK Home Shows & more Meetings & Events News Index Email Page Print Page

Copyright 2002-09, North Country Riding Club, All Rights Reserved
Page design by Judy Craig Consulting~ Updated: